Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Srovnání: víc policistů než Česko má už jen Kypr a Malta

Ministr plánuje tabulkový počet policistů v příštím roce snížit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr plánuje tabulkový počet policistů v příštím roce snížit. | foto: Michal KamarytČTK

PRAHA Česko má v evropském srovnání pátý nejvyšší počet policistů v přepočtu na obyvatele. Na jednoho policistu jich v Česku připadá 240. Vyšší hustotu jednoho policisty na obyvatele vykazuje pouze Malta, Portugalsko, Španělsko a Kypr. Ministr vnitra Jan Kubice má proto jasno, kde chce příští rok ušetřit - policejní sbor plánuje zúžit. Vzniklé úspory ale vládě nestačí.

Údaje o počtu policistů vychází ze srovnávací studie, kterou zpracovalo ministerstvo vnitra. "Přibližně 80 procent zemí EU má policejní hustotu nižší, než je ta v ČR," uvádí se ve zprávě.

Nejhůře si vede Finsko, kde na jednoho policistu spadá 705 lidí. Nejlépe jsou na tom naopak na Kypru, kde na každého z nich připadá 152 obyvatel. A policisté v sousedním Slovensku jsou na tom podobně jako v Česku. Každý z nich dohlíží v přepočtu na 254 osob.

Graf vyjadřuje počet osob spadajících na jednoho policistu v zemích EU

Graf vyjadřuje počet osob spadajících na jednoho policistu v zemích EU

S odkazem na tato číslo chce proto ministr vnitra Kubice počet policistů snížit a zároveň tak osekat rezortní výdaje v příštím roce. O místo by se podle jeho slov měli bát především policisté ve vyšších funkcích. "V posledních letech sice početní stav klesl, ale pouze přirozenými odchody, nikoli reorganizací," uvedl Kubice. "Neubylo tak policistů v řídících funkcích s vyššími platy," naznačil, kudy se má další vývoj v policii ubírat.

Vládě to nestačí

Pro příští rok počítá podle dosavadního návrhu ministerstvo vnitra s 38.996 služebních míst u policie. Jedná se o počet, který je sice o 1385 služebních míst nižší než je systemizovaný počet pro letošní rok, ale ve skutečnosti se blíží současnému stavu policistů. Ve služebním poměru jich k 1. červenci působilo 38.776, tedy o 220 méně, než bych jich mělo sloužit příští rok.

Na mzdy policistů zatím ministerstvo počítá s částkou 14,65 miliardy korun korun, což se souvisejícími výdaji činí bez mála 20 miliard korun. To představuje pro stanovený počet a organizační rozložení policistů průměrný měsíční plat 31.311 korun, což odpovídá skutečným mzdám u policie v loňském roce.

I přes plánované změny by však policie příští rok potřebovala o 439 milionů korun víc než letos a to se nelíbí vládě. Na středečním jednání proto Kubiceho pověřila tím, aby za měsíc přišel s upraveným návrhem, který výdaje ještě o zhruba půl miliardy sníží.

ČTĚTE TAKÉ:

Lessy jiného názoru

Kvůli plánovaným změnám u policie požádal o schůzku s Kubicem policejní prezident Petr Lessy. "Policejní prezident požádal ministra vnitra a jeho prvního náměstka o schůzku, protože mu jsou z tiskového prohlášení po jednání vlády některé závěry nesrozumitelné. Do té doby se k tomu už dále vyjadřovat nechce," řekla mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

Kubiceho záměr je totiž v přímém rozporu s tím, co hlásá Lessy. Byl to právě policejní prezident, kdo letos v květnu žádal o doplnění sboru. Tvrdil, že počet podřízených už je na kritickém minimu a že pokud se nepřijme 1500 policistů, nebudou jeho lidé schopni plnit všechny dosavadní úkoly. „Máme spočítáno, že ke všem našim zákonným povinnostem, k udržení bezpečnostních standardů, potřebujeme toto číslo,“ tvrdil Lessy.

, ,
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby
Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby

Rozmazlujte své děťátko jemnou masáží. K jeho hýčkání vám pomůže balíček péče o ty nejmenší od Nivea Baby. Vyhrajte ho právě vy.