Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN

Diskuse k článku: Srovnání: víc policistů než Česko má už jen Kypr a Malta

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 89
  • Poslední: 29.7.2012 7:18
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Herna 27.7.2012 21:06

Srovnávání počtu policistů na počet obyvatel

   To je pěkný nesmysl. Potom SRN (Německo) má sice policistů více, ale protože má více jak 80 milionů obyvatel, je na tom lépe.

   Jediný relevantní poměr u policie je, jak vypadá bezpečnostní situace v zemi. U nás máme sice podle tohoto nesmyslného poměru hodně policistů, ale bezpečnostní situace, hanba mluvit. Na ulicích velkých měst s velkou trestnou činností chybí hlídkoví policisté a v noci policisty většinou nevidět.

    Měli bychom vycházet z počtu policistů za první republiky, kolik jich bylo na ulici, zda hlídková služba probíhala 24 hodin denně, kolik bylo nad nimi nadřízených a na jakých stupních.Obdobně kolik bylo četníků, jakým způsobem konali službu. Nadřízení - počet, stupně. Protože část policistů převzala ochranu hranic je nutno do tohoto porovnání nutné zahrnout i počty a výkon služby bývalé Finanční stráže na hranicích. 

   Já pamatuji 50. léta, kdy byly u VB ještě okrskoví zmocněnci. Ti byli např.na Praze 6 asi 6 oddělení. Z nich byli vysíláni hlídkaři. Hlídková služba i když v trochu jiné formě- byla na místních odděleních VB asi třetina příslušníků, která ji vykonávala. Např. v Karlíně to bylo ještě zdokonalené tím, že každý příslušník oddělení bez ohledu na jakou službu byl zařazen, musel denně odšlapat nejméně 2 hodiny ve služebním obvodu. Pak všichni příslušníci oddělení měli výtečnou místní znalost - věděli, kde bydlí trestané osoby, věděli jak vypadají, znali místa v obvodu oddělení se zvýšeným bezpečnostním rizikem, místa kde se scházejí závadové osoby atd. Většina nápadů trestné činnosti, která nepocházela z oznámení trestného činu, pocházela ze zjištění hlídkových příslušníků. Jejich přítomnost mnohdy i snižovala trestnou činnost v místě.  

M. Komárek 27.7.2012 21:50

pane Herno

takový rozpor, jaký jste předvedl hned v prvních dvou větách, jsem tu snad ještě nečetl ...

J. Herna 27.7.2012 22:36

Re: pane Herno

   To vůbec není rozpor, rozporem je porovnávat počty policistů s počtem obyvatel. Z toho potom vycházejí lépe státy s velkým počtem obyvatel, kteří při stejném počtu policistů jsou na tom lépe.

    Imaginárně: Který stát tímto hodnocením bude vypadat lépe při stejném počtu policistů? Dejme tomu 20 000.

Německo má 80 miionů obyvatel a na ně imaginárně 20 000 policistů, to je

Tam vychází 1 policista na 4000 obyvatel.Naše země má dejme tomu 14 000 000 obyvatel pak při stejném počtu obyvatel máme jednoho policistu na 700 obyvatel.

    Pak to působí dojmem, že máme příliš mnoho policistů. Ale ono to tak není! 

M. Komárek 27.7.2012 22:41

Re: pane Herno

a teď už jsem z toho jelen totálně. Co to pijete? Kde jste vzal 14 mil obyvatel?

J. Kottas 27.7.2012 9:04

Snížit počet policistů znamená pro občana

opatřit si zbrojní pas a zbraň. A také - aby už Kubice vypadl z vlády i s Nečasem a Kalouskem.

M. Komárek 27.7.2012 9:07

vám už policisté někdy pomohli?

Pokud ano, myslíte si, že to bylo jejich kvantitou?

J. Herna 27.7.2012 21:22

Re: Snížit počet policistů znamená pro občana

   Bohužel máte pravdu. Jenže pak by musel být změněn zákon o použití zbraně a zákon o nutné obraně ve prospěch bránícího se napadeného občana (což by neškodilo provést již dnes). Ovšem, musíme zároveň počítat s tím, že snažší možnost ozbrojení slušných lidí způsobí, že se ozbrojí i lumpové, galerka atd.

   Otázku zbraní při spáchání trestného činu vyřešila vzorově Kanada. V hlavním městě se dohodli o reklamě s místním Dopravním podnikem. Od té doby jezdí po městě a přepravují běžné cestující černé autobusy, které jsou v černé barvě.. Je na nich napsáno trestný čin + zbraň = 5 let. Varují tím zločince, že použije - li při páchání trestné činnosti zbraň, nebo bude - li u něj v této souvislosti nalezena je nejnižší trest 5 let odnětí svobody.

   Výsledek je úžasný .

   O 90% se snížil počet spáchaných trestných činů se zbraní. I při nahodilých kontrolách závadových osob je nacházena zbraň jen výjímečně, protože hrozba 5. let je u těchto osob i při pouhém držení zbraně, nebo jejim nošení. Legálně jí totiž tyto osoby mít nemohou, povolení jim nikdo nevydá. 

i. rasmonn 27.7.2012 8:07

nákupy

letounů,nevýhodné investice ,vláda zlikvidovala státní kasu , na policii nejsou peníze a lidi nebudou mít práci ,tak čím míň policistů tím víc se bude krást.

M. Chmelíček 29.7.2012 7:18

Re: nákupy

Co víc si může vaše etnikum přát.

M. Konečný 26.7.2012 20:54

Místo policistů zaměstmejme počítače

Řada činností policie se dá zautomatizovat. Ukradnou vám auto. Vyplníte formulář na internetu a odešlete. Počítač vám za krátkou dobu oznámí, že auto se nenašlo a pátrání bylo ukončeno.

M. Komárek 27.7.2012 8:18

taky by mě zajímalo,

kdy se odstraní ten zbytečný mezičlánek, kdy ukradenou věc musíte hlásit policii, pak čekat na odložení případu (99.9999999%) a teprve poté řešit pojišťovnu....

J. Herna 27.7.2012 21:25

Re: Místo policistů zaměstmejme počítače

   To ohlášení by takto šlo. Ale já si tsále myslím, že Policii ČR máme na to, aby se pokusila to auto najít, a ne odkládat oznámení.

R. Hledík 26.7.2012 19:10

Samozřejmě

počty policajtů na ulici--- minimálně,,, v kancelářích--- maximálně,, generál Lessy je dobrák bez nároků na výkonnost mužstva,, Kubice má jasno, ale je trvale napadán, obdoba u armády podplukovníků--- mraky,,, mužstva ---- se nedostává,--- resumeé:: vyházet otylé oficíry !! Zásluhy nemajíce.

M. Raabová 26.7.2012 15:37

a objasněnost

asi nejhorší v celé EU. Zrušit - hlavně měštáky, kteří jen sázejí botičky, a neumí ani poradit cestu, když se zeptáte.

P. Stavjaník 26.7.2012 18:35

Re: a objasněnost

Ti v té statistice nejsou.

J. Herna 27.7.2012 21:28

Re: a objasněnost

   Já si to nemyslím. Spíše zrušit špatný zákon, který jim to ukládá a zrušit  technika Městských služeb, který nerozezná auto po vloupání od vraku.

V. Ondys 26.7.2012 11:46

:)))))))) Víc by mne zajímalo

jak si na tom stojí daňový poplatník, když má tolik svých zaměstnanců na všech úrovních států s množstvím :)))))) příkladně nezištných odborníků na klíčových místech, jeden by si mohl myslet, že už neví co s roupama, pokud se má :))))))))) tak dobře a chce neefektivně rozhazovat z evidentně :)))))) nejvyšších příjmů v Evropě.

M. Charouz 26.7.2012 10:41

Finové si vedou nejhůř?

Finové jsou narozdíl od čechů tak slušní lidé, že jim stačí 1 policista na 705 občanů. A ne že si vedou v tomto nejhůř, jak typicky českým, zavádějícím způsobem hlásá článek.

J. Frgalova 26.7.2012 11:51

Re: Finové si vedou nejhůř?

Já si myslím, že se beztak srovnává nesrovnatelné.

Rozbor o tom proč někde stačí jeden policajt na 700 lidí neexistuje (= počet slušných lidí na jednoho policajta v jednotlivých státech EU), protože země se prakticky srovnat nedají, vstupuje do toho hodně faktorů od stáří obyvatel, hustoty obydlení, počtu měst, přístupu k obydleným místům, vzdělanosti, zaměstnanost, sociální podmínky, historické souvislosti atd...zkrátka ten článek je vcelku o ničem :-)

J. Kos 26.7.2012 11:58

Re: Finové si vedou nejhůř?

Ne o ničem ! Popisuje, že se prakticky za těch 22 let nikam nepokročilo a jede se pořád v kolejích, jak  se to nalinkovalo za bolševika. Se SSSR na věčné časy.

V. Hajková 26.7.2012 12:04

Re: Finové si vedou nejhůř?

Paní  Frgalová-   zapojte  mozeček   a  udělejte  třeba  srovnání   s  Francií  -   která  se   potýká  s  miliony   nepříspusobivých   muslimských  imigrantu!    A    musí  zvládat!

M. Charouz 26.7.2012 12:18

Re: Finové si vedou nejhůř?

Musí. Ale ne vždy se jí to daří.

R. Langer 26.7.2012 12:24

Re: Finové si vedou nejhůř?

No, tak z Francie bych si příklad určitě nebral, protože to evidentně nezvládají. Vždycky mě dojme, jak se ve zpravodajství při nepokojích ve Francii objevují zprávy typu: "Dnešní noc byla klidná, k nepokojům už prakticky nedochází, v ulicích shořelo pouze asi 40 aut." No to je pořádek jak víno... :-D

J. Frgalova 26.7.2012 13:21

Re: Finové si vedou nejhůř?

paní Hájková, vy zapojte mozeček, je třeba číst co píšu, ne co vy chcete abyste si mne mohla tzv."podat" a zchadit si žáhu .

Tvrdím jen, že se srovnává nesrovnatelné a laskavě si najděte analýzu této náročné statistické disciplíny na internetu,. Je jich uveřejněno dost na toto téma.

J. Herna 27.7.2012 21:42

Re: Finové si vedou nejhůř?

   Já si o tom myslím, že do toho také vstupuje výchova. Proč v Rakousku je pořádek - ve Vídni proti Praze až neskutečný a proč policistovi v Rakousku stačí se při drobném přestupku na přestupce jenom zle podívat. A u nás nemá policie žádný respekt.

   V Rakousku funguje výchovou získaný respekt k Policii, jednak výchovou a vrozený smysl pro pořádek. A odmlouvat policistovi v Rakousku není In a většinou se nevyyplácí - začíná to u vysokých pokut (i na Rakouské příjmy) a může to skončit i vězením.

   Podobné je to i v jinak nepořádné Itálii. Malá nehoda. Za chvíli je slyšet policejní siréna, také nic moc, policejní auto - nic moc, asi jako FIAT 500, malá siréna a malinký maják. na autě nápis Gendarmeria (tedy četnictvo). Okamžitě se zastavil provoz a všichni uhnuli na bok, dokud auto četníků nepřejelo a nezastavilo u nehody. Italové jsou někdy uřvaní, někdy i nepořádní, ale policie a četnictvo u nich má respekt absolutní. Rovněž tam se odmlouvání policistovi nebo četníkům dost nevyplácí!    

V. Grycz 26.7.2012 10:25

Náčelníků je moc

policisty je vidět jedině s radarem. Kubice má bohužel pravdu.

P. Pruner 26.7.2012 10:36

Re: Náčelníků je moc

Na jedné straně máte pravdu, na druhé straně je třeba se podívat jak se už snížily v posledních letech celostátně stavy policistů. Jen za rok 2011, tedy za Lessyho, se snížily počty o 2 200, tj řádově o 5%.

Navíc se je zbytečně leckde snaží dublovat městské policie, například v těch pokutách.

J. Frgalova 26.7.2012 11:54

Re: Náčelníků je moc

my máme obecní policajty a ti jsou vidět pořád v ulicích ( chodí pěšky, znají lidi, ví kam "sáhnout", když se někde něco stane).

Na 1800 obyvatel 3 policajty a jeden velitel. Hlídají, řídí dopravu, atd.. myslím, že na naší straně dobrý :-)

J. Farmačka 26.7.2012 9:59

Národ, který disponuje tak velkým počtem zlodějů

a kriminálníků všeho druhu, zejména v politice, nemůže mít málo policistů. 

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...