Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Srpen '68 přinesl výjimečné okamžiky

Česko

  18:07
PRAHA - Osudné srpnové dny roku 1968 představovaly pro fotografa Josefa Koudelku životní příležitost. V ulicích Prahy se tenkrát děly mimořádné věci. Na fotografiích autor zachytil v lidských obličejích rozhořčení, utrpení, nepochopení i úžas. Prach, tanky, ohně a ozbitá auta doplňují neobyčejnou atmosféru.

Josef Koudelka před svými fotografiemi ze srpnové invaze foto: ČTK

Koudelkovy snímky postupně obletěly svět a dnes představují jeden ze symbolů bouřlivého roku 1968 ve světě. Koudelka vnímal dny invaze jako dobu zázraků, proměn a výjimečných činů. "Zloději vydali prohlášení, že nebudou krást, protože policajti mají důležitější věci na práci, nějaká domovnice napsala báseň o mladém chlapci s dlouhými vlasy a dala si ji na svůj dům," řekl Koudelka.

Už nikdy jsem nic podobného nezažil
Byla to podle něj naprosto výjimečná situace. Invazi sice vnímal jako tragédii, zároveň ale jako životní štěstí, že u toho všeho mohl být a zdokumentovat to. Výběr Koudelkových snímků s názvem Invaze 68, které se považují za klasické dílo poválečné reportážní fotografie, nabízí k shlédnutí od soboty 9. srpna galerie na Staroměstské radnici. Tehdy třicetiletý autor je pořídil v týdnu po 21. srpnu 1968, kdy na území tehdejšího Československa vstoupilo 750.000 vojáků Varšavské smlouvy s 6300 tanky.

Několik Koudelkových fotografií se v roce 1968 podařilo tajně vyvézt do Spojených států. Koudelkova reportáž byla pak zásluhou agentury Magnum Photos zveřejněna k prvnímu výročí invaze v roce 1969 v mnoha mezinárodních časopisech. "Už nikdy později jsem nic podobného nevyfotografoval a hlavně nezažil," řekl sedmdesátiletý Koudelka. Překvapuje ho, že Češi na srpnové události a dobu, která jim následovala, málo vzpomínají.

Výstava se koná do 10. září
Na rozdíl třeba od Francie, v níž Koudelka žije, a která si každoročně připomíná studentské bouře z května 1968. Letos Francouzi obě události propojili, když v květnu vydali knihu Josefa Koudelky a Aleše Najbrta s 250 fotografiemi z Československa. Z knihy nazvané Invaze 68 vychází právě nynější pražská výstava. Otevřená bude do 10. září. Poté ji budou mít příležitost shlédnout také lidé ve
Spojených státech amerických, Itálii a na dalších místech, o nichž se zatím
jedná.

Několik fotografií Josefa Koudelky ze souboru Invaze je součástí skupinové výstavy 1945 Osvobození ... 1968 Okupace, která dnes začala v pražské výstavní síni Mánes.
Josef Koudelka se narodil 10. ledna 1938 v Boskovicích. Získal mnoho významných ocenění, je zastoupen v řadě světových muzeí. V zahraničí vytvořil mimo jiné soubor Exily, od roku 1986 pracuje i s panoramatickým formátem, ve kterém nafotografoval soubor Chaos. Od roku 1974 je řádným členem agentury Magnum Photos. Má české a francouzské občanství.

Autor: