13. září 2014 16:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sršni na Jičínsku napadli a poranili 30 orientačních běžců

Sršeň obecná je jediný druh sršně žijící v Čechách a může dorůst až půl... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sršeň obecná je jediný druh sršně žijící v Čechách a může dorůst až půl... | foto: Wikipedia - Richard Bartz

PRAHA Během orientačního běhu u Libína na Jičínsku si sršni vyhlédli nic netušící závodníky a zaútočili. Po záchranné akci byli někteří běžci odvezeni do nemocnice s vážnými poraněními

Záchranáři museli v sobotu nedaleko Libína na Jičínsku ošetřit 30 závodníků českého poháru štafet v orientačním běhu, které napadli sršni. Čtyři lidé byli převezeni do nemocnice, stav jedné ženy byl vážný. ČTK to sdělil mluvčí záchranářů z Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

Sršni podle něj dopoledne zaútočili na první stovku závodníků. Někteří od bodajícího hmyzu dostali přes deset žihadel. Nejvážněji postižená čtyřiačtyřicetiletá žena musela být podle Nováka po ošetření a intenzivní léčbě letecky přepravena do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Ve stejné nemocnici skončili i další dva muži a jedna žena. "Všichni utrpěli alergickou reakci, která si vyžádala podání nezbytných léků a infuzí v závislosti na závažnosti zdravotního stavu," uvedl Novák.

Útok sršňů prý začal krátce po startu závodu, když zřejmě jedna ze závodnic proběhla příliš blízko hnízda. Záchranáři původně vyjeli k nejvážněji zraněné závodnici a nakonec k nim chodili další běžci, kteří potřebovali ošetřit. "Proto jsme museli přejít na režim práce při hromadném postižení zdraví a povolat na místo další síly a prostředky," dodal Novák. Na místě nakonec zasahovaly dvě lékařské a pět záchranářských posádek i vrtulník.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz