Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ředitelé středních škol některým krokům ministerstva nerozumí, opozice postup vesměs podpořila

Maturita. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maturita. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Praha Zástupci středních škol mají výhrady k návrhu úprav v maturitách a přijímacích zkouškách, které v pondělí v souvislosti se situací kolem koronaviru představil ministr školství Robert Plaga (ANO). Ředitelé nerozumí například tomu, proč by měly maturitní testy opravovat školy podle podkladů Cermatu. Podle nich by to Cermat zvládl rychleji a lépe. V pondělí to řekli předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

„Celkově jsme počítali s tím, že k nějakým takovým změnám dojít musí. Některé z nich jsou asi dobré, ne se vším se ale můžeme ztotožnit,“ uvedl předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. „Zrušení písemek vítáme, ale s čím zásadně nemůžeme souhlasit, tak to je opravování didaktických testů ve školách,“ řekl. Podle něj se tím opravování testů nezrychlí a školy to zbytečně zatíží. Lépe by to udělal Cermat, domnívá se. Podobně se vyjádřila i předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

Zajíčkovi také v návrhu ministerstva chybí popis řešení pro případ, že by se školy neotevřely ani do konce června. Podle něj zatím nikdo nevyloučil, že školy budou zavřené i do konce školního roku, a není přitom jasné, jak by se taková situace vyřešila.

Zajíček řekl, že lidé budou chtít v červenci jet třeba na dovolené. „A určitě nechávat přijímací zkoušky na konec srpna je pro školy neakceptovatelné, protože my musíme mít taky čas na to, abychom připravili školní rok,“ upozornil.

Schejbalová návrh úprav v přijímacích zkouškách naopak uvítala.

„To, aby proběhly přijímačky je nutné, hlavně nda školách, kde máme velký převis,“ řekla. Ředitelé gymnázií podle ní ale mají výtky k návrhu, aby se v případě neotevření škol do 1. června nahradily maturitní zkoušky výsledky z posledních tří vysvědčení. „To si myslím, že je naprostá degradace školství, a to se nám nelíbí,“ uvedla. Podle ní by se to dalo vyřešit i tím, že by maturanti zkoušky skládali až v září. „Vysoké školy by určitě počkali a studenti by odmaturovali v září v pozimním termínu,“ domnívá se.

Opozice Plagovy návrhy kvituje

„Návrhy ministra školství Roberta Plagy týkající se maturit a přijímacích zkoušek považuji za správné. Je třeba, aby žáci a studenti, učitelé i rodiče věděli, s čím mají počítat a podle toho se připravovali. Oceňuji, že svoje návrhy dopředu konzultoval se vzdělávacími experty z řad opozice. Věci by pomohlo, 

kdyby tak postupovali i další členové vlády, v čele s premiérem,“ poznamenal Fiala na Twitteru.

23.března 2020 v 10:32, příspěvek archivován: 23.března 2020 v 13:36

Návrhy ministra školství @RobertPlaga týkající se maturit a přijímacích zkoušek považuji za správné. Je třeba, aby žáci a studenti, učitelé i rodiče, věděli s čím mají počítat a podle toho se připravovali.

Předseda občanských demokratů Petr Fiala ocenil, že je Plaga předem konzultoval s opozicí. Podle lidoveckého šéfa Mariana Jurečky ministr vystoupil racionálně, kladně, ač s výhradami, se vyjádřila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Naopak hnutí Trikolóra ve sněmovně návrh Plagy nepodpoří.

Lidovecký poslanec a bývalý předseda Marek Výborný uvedl, že nesouhlasí pouze s návrhem, aby didaktické maturitní testy hodnotily školy. „Nevidím k tomu důvod, CERMAT to má automatizované a zvládne to rychle. Toto navrhnu v Poslanecké sněmovně upravit,“ uvedl.

Podle Pekarové Adamové jsou opatření rozumná a v daném okamžiku by bylo těžké vymyslet lepší. „Snad jen krajní varianta maturity, která by mohla být nahrazena výsledkem z posledních tří vysvědčení, by měla být ještě přehodnocena. Za lepší variantu považuji posunout zkoušku na přelom června a července,“ napsala šéfka TOP 09.

„Jsou to samozřejmě zásadní návrhy, za normálních okolností zcela nepředstavitelné. Ale doba normální není a asi ještě nějakou chvíli nebude. Proto si umím, v opravdu krajním případě, představit i nahrazení maturity výsledky posledních tří vysvědčení. A teď mluvím i jako učitel, který má stále dvouhodinový úvazek ve čtvrtém ročníku na gymnáziu. Je to nepříjemné, ale bez finální přípravy by i maturita nebyla zcela regulérní,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

„Jasné a stručné vyjádření ministra školství. Opatření jsou nutná, reálná a zvládnutelná, konzultovaná s asociacemi, snad nastane trochu klidu mezi žáky, učiteli i rodiči. Teď už jen abychom se dostali do škol ještě do konce května...!“ napsal na Twitteru Růžička. Další senátor Jiří Drahoš (za STAN) uvedl, že horní komora je připravena změny v zákoně projednat a schválit.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK VOZOVÉHO PARKU – PŘEPRAVNÍ FIRMA

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč