1. července 2013 12:07, aktualizováno  12:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bobošíková Balvína vítá: Uklidnil ČT po řádění pravdoláskařských teroristů

Jiří Balvín v rockovém zápalu s Petrem Jandou z kapely Olympic | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Balvín v rockovém zápalu s Petrem Jandou z kapely Olympic | foto: MAFRA: Martin Mráz

PRAHA Parta přátel Miloše Zemana. Tak vládu Jiřího Rusnoka pojmenoval odcházející ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Jména, které Rusnok dosud v souvislosti s ministerskými posty vyslovil, mu však dávají za pravdu. Naposledy, když jako ministra kultury určil Jiřího Balvína, který Zemanovi radil s vystupováním v médiích.

Rusnokův výběr vzbudil okamžitě rozporuplné emoce. Například předsedkyně hnutí Suverenita Jana Bobošíková jeho volbu jednoznačně vítá. "Podle mého názoru je pan Balvín jako ministr kultury nesrovnatelně kompetentnější, než jeho poslední dva předchůdci," myslí si Bobošíková.

Jak se rodí Rusnokova vláda:

Navíc přidala také osobní zkušenost s Balvínovým vedením. "Jako ředitel televize po řádění pravdoláskařských teroristů po takzvané televizní krizi tuto instituci stabilizoval," uvedla pro Lidovky.cz neúspěšná uchazečka o prezidenský post.

Bobošíková se v televizi objevila poprvé jako redaktorka domácího zpravodajství v lednu 1989. Za necelých devět let ji po dlouhodobé kritice vedení opustila. Právě v době televizní krize se do ní vrátila a téměř rok byla ředitelkou zpravodajství.

Kdo je nový ministr kultury?

Jiří Balvín  je znám především jako někdejší generální ředitel České televize.

  • Poslanecká sněmovna ho do funkce prozatímního ředitele ČT zvolila v únoru 2001, 31. října 2001 byl Radou ČT zvolen generálním ředitelem. Měl stabilizovat situaci v televizi, což se mu ale podle Rady ČT nepodařilo. Kritizován byl za personální politiku, podle rady neplnil svůj projekt řízení televize. Rada ČT ho odvolala v listopadu 2002.
  • Balvín, který se narodil 14. srpna 1953, absolvoval Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění (FAMU), obor filmová a televizní produkce. Přes 25 let pracoval v Československé televizi.
  • V kampani před prezidentskými volbami v roce 2013 radil Miloši Zemanovi s vystupováním v médiích.
Jiří Balvín na křtu své knihy

Jiří Balvín na křtu své knihy "Nepohodlný muž"

Nadšený je z nového ministra také estrádní bavič Petr Novotný. "Na Jiřího Balvína jako na ministra se těším. On nás všechny zná a my známe jeho. Je to dobrý manažer, profesionál. To snad nemůže dopadnout špatně," věří Novotný.

Balvín nevadí ani exprimátorovi Prahy Pavlu Bémovi (ODS). "Nebude to sice ministr ODS, ale bude určitě ministrem dobrým. Otázkou je, na jak dlouho," lituje Bém, kterého s novopečeným ministrem spojují především rozjařené fotografie z párty televize Óčko, kterou Balvín řídil.

"S Jirkou se léta známe. Hrajeme mu na narozeninách," řekl Petr Janda z kapely Olympic serveru Lidovky.cz. Poněkud zaskočený byl dotazem na tričko s nápisem 'I love Jirka Balvín', které má na sobě na archivní fotografii. "To tričko nám dal tenkrát asi on," tvrdí Janda. Jako ministra kultury Balvína samozřejmě vítá. "Ale nemyslím si, že by ta vláda vydržela," dodal zpěvák.

Balvín = Zvednutí žaludku

Jenže ne každý radost Bobošíkové a Novotného sdílí. Mírné zklamání prožil podle svých slov herec Petr Čtvrtníček. Ten doufal, že se ministrem stane podporovatel Miloše Zemana z prezidentské kampaně František Ringo Čech.

"Já se těšil, že to bude Franta Ringo Čech, ten by fungoval v té Strakově bramboračce jako divoké koření," řekl serveru Lidovky.cz Čtvrtníček. Ringo Čech přitom nedávno prohlásil, že by na ministerstvu dokázal "velké věci" (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Petr Čtvrtníček v seriálu Ambasáda

Petr Čtvrtníček v seriálu Ambasáda

Otevřené náruče se Balvín rozhodně nedočká také od výtvarníka Davida Černého, který v prezidentské kampani aktivně podporoval Karla Schwarzenberga (TOP 09).

"V první řadě je zcela neuvěřitelné, že je kdokoliv ochoten se zabývat myšlenkou vstupu do této absurdní pseudovlády sebevrahů," diví se Černý. Většině jeho přátel se prý z Balvína chce zvracet. "S Balvínem osobní zkušenost nemám, ale řada přátel ano. A jejich reakce byla vesměs zvednutí žaludku. Pro umělce, kulturu a kohokoliv s mozkem je to jen potvrzení toho, že se prezidentské volby opravdu nepovedly," napsal serveru Lidovky.cz výtvarník Černý.

Veronika Šmídová, khuKarel Hrubeš
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!