Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Stačí záběr z vrtulníku, a pokuta je na cestě

Česko

PRAHA Přejeli jste při předjíždění plnou čáru, a nezastavila vás policejní hlídka. Nemáte vyhráno. Ze vzduchu mohl váš přestupek natočit policejní vrtulník. Jeho záznam pak bez problémů stačí na to, abyste se kvůli svému činu zodpovídali na přestupkovém oddělení příslušného městského úřadu.

Policií používané typy helikoptér totiž z výšky pěti set metrů nejenže pohodlně zaznamenají samotný dopravní přestupek, ale jednoduchým přiblížením objektivu dokážou přečíst i státní poznávací značku hříšníka. Policisté proto chtějí vrtulníky využívat čím dál častěji samostatně, bez pozemní hlídky.

„Zatím jde o jednotky případů, kdy se vrtulník obešel bez policistů na zemi. Do budoucna je ale hodláme nasazovat samostatně častěji,“ říká ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Na snímcích zatím chybí tvář řidiče Policisté totiž nyní narážejí na problém zneužívání institutu osoby blízké. Jednoduše řečeno, neumí řidiči dokázat, že za volantem seděl právě on. Jakmile nemají zřetelnou fotografii řidiče za volantem vozidla, šofér se jednoduše vymluví, že auto řídila osoba jemu blízka, jejíž jméno nemusí dle ústavy prozradit. Vyhne se tak pokutě i jakémukoli bodovému trestu.

Podobný problém mají i vrtulníky. Auto, které pronásledují, totiž zabírají seshora a částečně zezadu. Na videu je tak zřetelně vidět dopravní přestupek i SPZ auta, chybí ale to nejpodstatnější - záběr na samotného šoféra.

„Aby vrtulník natočil i řidiče, musel by si nadlétávat, což by jeho práci komplikovalo. V mnohem větší míře tak začneme samostatně fungující vrtulníky využívat až poté, co bude vyřešen problém osoby blízké,“ říká šéf dopravky Leoš Tržil.

To bude nejdříve na začátku příštího roku. Institut osoby blízké je totiž zakotven v ústavě a nedá se jednoduše zrušit. Poslanci, kteří nyní mají na stole novelu silničního zákona, hodlají problém obejít. Osoba blízká by sice zůstala, ale vznikla by nová povinnost pro provozovatele auta. Ten by mohl být pokutován za to, že neví, kdo s jeho autem jel a co s ním spáchal. „Dostal by pouze finanční pokutu. Bodový trest by se ho netýkal,“ upřesňuje mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Zmíněný model vymysleli před rokem dopravní experti, kteří společně dávali dohromady novelu silničního zákona. Nyní se jejich návrh dostal před poslance, kterým se zamlouvá. „Dokážu si představit, že by se tímto způsobem dal problém osoby blízké vyřešit. Já bych byl pro,“ říká poslanec ODS Karel Sehoř.

***

Jaké má policie vrtulníky Policie má k dispozici celkem třináct vrtulníků. Osm modernějších helikoptér typu Eurocopter EC 135 (na snímku) a pět starších Bell B412. K dopravním akcím využívá téměř výhradně eurocoptery. Při hlídkování se střídají čtyři stroje. Ve výbavě eurocopteru je například termovize, kamera s velkým přiblížením, světlomet a speciální systém Dowling, kterým policisté přenášejí obraz z kamer do policejních vozů na zemi.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč