Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Stadion v Hradci se promění v obří kino a promítne dokument Pod lízátky

Fotbalisté Hradce Králové a Českých Budějovic se chystají k prvnímu zápasu na novém hradeckém stadionu. foto: ČTK

Všechny slibované multifunkce kolem nového hradeckého stadionu budou přibývat až v následujících letech, ale jednu lze zažít už v neděli. Aréna v Hradci Králové se totiž před ligovým utkáním proti Jablonci promění v biograf až pro 9 300 diváků.
  7:36

Fotbalový zápas začíná v 15 hodin, ale většina fanoušků by měla dorazit už o hodinu dříve, protože na velkoplošných obrazovkách se bude promítat premiéra unikátního dokumentu o stavbě díla za tři čtvrtě miliardy korun.

Televizní dokument Východočeské televize dostal jméno Pod lízátky a filmaři natáčeli všechny důležité milníky: demolici vysloužilého všesportovního stadionu, slavnostní zahájení stavby, proces renovace osvětlovacích stožárů, ale i dodatečné bourání východní tribuny a finální práce.

Dokument Pod lízátky má 35 minut a kromě časosběrných záběrů se zaměřil i na rozhovory s legendami hradeckého fotbalu, s fanoušky, ale i s lidmi, kteří mají na vzniku nového stadionu podíl.

„Jsem přesvědčen, že z hradeckého pohledu je stavba stadionu událost, která nemá v moderních dějinách města obdoby. Chtěli jsme vytvořit dokument, který se dochová v digitální podobě i pro další generace. Aby se lidé třeba i za 200 let mohli podívat, jak se v Hradci v roce 2023 stavěl stadion,“ říká o dokumentu spolumajitel Východočeské televize Miloslav Bartoň.

Natáčeli každý týden

Šestičlenný tým filmařů natáčel každý týden tři hodiny. Při zahájení stavby zachytil i slavnostní výkop mistra ligy z roku 1960 Ladislava Pokorného. Podle scénáře měl být natočen i jeho vstup do vypulírované arény, to se však nepodařilo, protože Ladislav Pokorný na začátku roku 2023 v nedožitých 88 letech zemřel.

„Byli jsme asi úplně poslední, kdo s panem Pokorným natáčel. Zachytili jsme s ním ohromně zajímavý rozhovor o historii stadionu a hradeckého fotbalu a nechybí ani jeho vzkaz současným hradeckým fotbalistům,“ sděluje režisér dokumentu Martin Kocián.

Kromě Ladislava Pokorného vystupuje v dokumentu Pod lízátky i generální manažer klubu FC Hradec Richard Jukl, primátorka Pavlína Springerová, stavbyvedoucí Daniel Novotný, architekt stadionu Tomáš Vymetálek nebo tvůrce původních lízátek Miloš Morávek.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč