Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stadion připomíná Alcatraz

Česko

BASILEJ (od zpravodaje LN ve Švýcarsku) Ticho uvnitř basilejského stadionu prořízl hurónský řev českých fotbalistů. Jan Koller právě chyboval při bagu, ale desítky organizátorů kolem hřiště mu nevěnovaly žádnou pozornost. Jedni připevňovali kameru, druzí ještě rychle napínali brankovou síť.

Stadion St. Jakob Park s kapacitou 42,5 tisíc míst, největší fotbalová aréna ve Švýcarsku, se ještě včera pečlivě chystal na velkou slávu - právě tady dnes večer Euro odstartuje. „Vypadá krásně. Teď ještě, aby nám přinesl štěstí,“ přeje si český kapitán Tomáš Ujfaluši.

„Joggeli“, jak místní stadionu říkají, vyrostl na místě původního stadionu St. Jakob v roce 2001 a v následujících třech týdnech se na něm odehraje šest zápasů Eura.

Z jedné strany byste o něm řekli, že je to spíš nevzhledný panelák, ale stačí zajít za roh a rázem si připadáte jako před futuristickou Allianz Arenou. Basilejský stadion je totiž z jedné poloviny zabalen do podobného pláště jako mnichovský stadion.

Působivější je ale spíš uvnitř. Dvoupatrové tribuny tady strmě stoupají rovnou od trávníku a naproti té hlavní září v moři modrých sedaček velký nápis „FC Basel“ - to proto, aby každý věděl, který tým je tady doma.

„Všechno je připraveno. Předpověď počasí sice hlásí déšť, ale trávník bude v dobrém stavu,“ slibuje šéf organizačního výboru Martin Kallen.

Česko má na St. Jakob Park příjemné vzpomínky Basilejskou chloubu důvěrně zná i sedm českých hráčů, kteří na stejném stadionu před šesti lety s týmem do 21 let vyhráli juniorské Euro. „Když jsem ho viděl na fotce, hned se mi vybavil. Teď je ještě krásnější a větší,“ povídal brankář Petr Čech.

Zahajovat seniorské Euro je však nesrovnatelně větší událost. Právě tady budou dnes večer slavnostním ceremoniálem přivítáni fotbaloví fanoušci z celé Evropy.

Ještě včera přitom příliš přívětivě nepůsobil. Kvůli všudypřítomným detekčním rámům a nekonečným frontám novinářů před nimi totiž dějiště úvodního duelu připomínalo opevněný Alcatraz.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat