Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Huawei jde do protiútoku. Firma hrozí Česku soudní žalobou

Česko

  5:00
PRAHA - Peripetie kolem čínské firmy Huawei nekončí. Nově je na stole varování, že pokud Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nestáhne, či nezmění varování před jejími technologiemi z ­loňského prosince, přijde tvrdá odpověď.

PROSINEC: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před produkty čínských technologických společností Huawei a ZTE, podle něj představují hrozbu. Firmy toto tvrzení odmítly s požadavkem na předložení důkazů. Sešla se kvůli tomu i Bezpečnostní rada státu. Premiér Andrej Babiš (ANO) se kvůli tomu posléze sešel i s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. foto: ČTK

„V případě nutnosti je Huawei připravena bránit svá práva mimo jiné soudní žalobou proti nezákonnému zásahu a případně následnou žalobou o náhradu škody, ústavní stížností a rozhodčím řízením na základě příslušných dvoustranných smluv o ochraně investic,“ napsal šéf česko-slovenského zastoupení Radoslaw Kedzia v­dopise řediteli NÚKIB Dušanu Navrátilovi. Stížnost poslal i premiéru Andreji Babišovi (ANO) a­ poslanci Pavlu Jelínkovi (SPD), který předsedá sněmovní komisi pro kontrolu NÚKIB. Kedzia přidal i konkrétní harmonogram následných kroků. Neobdrží-li odpověď do 14. února, hodlá se firma obrátit na soud.

Podle informací LN by se žalobou zabýval Krajský soud v Brně. Ohledně případné arbitráže ale není jasné, kde by se odehrávala. Vedle Česka připadá v úvahu i Nizozemsko, kde má Huawei evropské sídlo.

Podle oslovených právníků by záleželo na tom, jak přesně vypadají uzavřené kontrakty. Společnost si stěžuje na poškození dobrého jména a­ obchodů. V­ případě pokračujících sporů se státem, který její technologie využívá, chce Huawei dle informací LN žádat kompenzaci až 40 miliard korun.

V pátek kvůli tomu zasedal i kabinet. Výsledkem utajeného jednání je oznámení, že čínské společnosti odpoví na dopis jen samotný NÚKIB.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat