Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Huawei jde do protiútoku. Firma hrozí Česku soudní žalobou

PROSINEC: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy PROSINEC: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal... | foto: ČTK

PRAHA Peripetie kolem čínské firmy Huawei nekončí. Nově je na stole varování, že pokud Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nestáhne, či nezmění varování před jejími technologiemi z ­loňského prosince, přijde tvrdá odpověď.

„V případě nutnosti je Huawei připravena bránit svá práva mimo jiné soudní žalobou proti nezákonnému zásahu a případně následnou žalobou o náhradu škody, ústavní stížností a rozhodčím řízením na základě příslušných dvoustranných smluv o ochraně investic,“ napsal šéf česko-slovenského zastoupení Radoslaw Kedzia v­dopise řediteli NÚKIB Dušanu Navrátilovi. Stížnost poslal i premiéru Andreji Babišovi (ANO) a­ poslanci Pavlu Jelínkovi (SPD), který předsedá sněmovní komisi pro kontrolu NÚKIB. Kedzia přidal i konkrétní harmonogram následných kroků. Neobdrží-li odpověď do 14. února, hodlá se firma obrátit na soud.

Podle informací LN by se žalobou zabýval Krajský soud v Brně. Ohledně případné arbitráže ale není jasné, kde by se odehrávala. Vedle Česka připadá v úvahu i Nizozemsko, kde má Huawei evropské sídlo.

Podle oslovených právníků by záleželo na tom, jak přesně vypadají uzavřené kontrakty. Společnost si stěžuje na poškození dobrého jména a­ obchodů. V­ případě pokračujících sporů se státem, který její technologie využívá, chce Huawei dle informací LN žádat kompenzaci až 40 miliard korun.

V pátek kvůli tomu zasedal i kabinet. Výsledkem utajeného jednání je oznámení, že čínské společnosti odpoví na dopis jen samotný NÚKIB.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.