Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po Fuksovi opustil vazbu i Šnajdr a Tluchoř. Všichni poděkovali i dozorcům

Propuštěný Fuksa opouští ostravskou věznici | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Propuštěný Fuksa opouští ostravskou věznici | foto: ČTK

OSTRAVA Bývalý poslanec Ivan Fuksa (ODS) v úterý před 22:00 opustil ostravskou vazební věznici. O chvíli později ho následoval i Marek Šnajdr. Jako poslední se dostal na svobodu Petr Tluchoř. Na svobodu se dostali zhruba po měsíci díky rozhodnutí Nejvyššího soudu v Brně, který je vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení.

Podle Nejvyššího soudu nelze poslance, kteří mají imunitu, stíhat za politickou dohodu.

."Stal jsem se pokusným králíkem pana Ištvana, samozřejmě se cítím nevinný. Personál věznice se choval korektně, ale to prostředí je pro normálního člověka katastrofální. Na cele jsem byl sám, hlady se tam netrpí," řekl novinářům Fuksa.

Po Ivanu Fuksovi opustil v úterý po 22. hodině ostravskou vazební věznici i další bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr.

"Jsem rád, že tato anabáze končí," řekl Šnajdr. "Chtěl bych poděkovat rodině a dětem, že za mnou stáli, chtěl bych poděkovat právníkovi a sluší se, abych poděkoval zaměstnancům věznice za jejich korektní přístup, " podotkl Šnajdr, podle kterého by se v Česku měla rozvířit debata o roli státních zástupců ve společnosti.

Marek Šnajdr mezi novináři po propuštění z ostravské vazební věznice

Marek Šnajdr mezi novináři po propuštění z ostravské vazební věznice

Petra Tluchoře vítala po propuštění z vazby manželka Kateřina.

Petra Tluchoře vítala po propuštění z vazby manželka Kateřina.

A rodině a dozorcům za profesionální přístup poděkoval i Petr Tluchoř, který opustil olomouckou věznici krátce před 23. hodinou. "Nejtěžší byly první chvíle po zadržení," sdělil novinářům Tluchoř. Všichni tři bývalí poslanci ODS se chtějí k celé kauze obšírně vyjádřit v nejbližších dnech.

Datové schránky nefungovaly

Vyřízení komplikovaly potíže s elektronickou komunikací, nefungovaly datové schránky. Výpadky měl také web justice.cz. Příkazy putovaly do věznic faxem.

Společně s exposlancem Petrem Tluchořem byli obviněni z korupce za tzv.politické trafiky. Krátce vystoupil před novináře, poděkoval své rodině, advokátovi Trojanovi i zaměstnancům věznice. Následně se rozloučil a odešel..

Trafiky pro poslance

Exposlanci ODS Šnajdr, Tluchoř a Fuksa se po rebelii proti vedení své strany vzdali poslaneckého mandátu. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. Policie v tom spatřuje formu korupce.

Všichni tři někdejší poslanci jsou nyní ve vazbě. V druhé větvi téže kauzy policie vyšetřuje údajné zneužívání rozvědky. Celkem je obviněno osm lidí, mezi nimi také někdejší šéfka Nečasovy kanceláře Jana Nagyová. Žalobci chtějí po Sněmovně, aby k trestnímu stíhání vydala i expremiéra Nečase.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Chytá vás mlsná? Zkuste s námi sladkou novinku od Penamu
Chytá vás mlsná? Zkuste s námi sladkou novinku od Penamu

Přihlaste se o testování novinky z řady Penam Ze srdce sladké. Balení sladkého pečiva Swing s náplní pudinkovou bude moci ve svých domácnostech...