Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po Fuksovi opustil vazbu i Šnajdr a Tluchoř. Všichni poděkovali i dozorcům

Česko

  21:54aktualizováno  23:04
OSTRAVA - Bývalý poslanec Ivan Fuksa (ODS) v úterý před 22:00 opustil ostravskou vazební věznici. O chvíli později ho následoval i Marek Šnajdr. Jako poslední se dostal na svobodu Petr Tluchoř. Na svobodu se dostali zhruba po měsíci díky rozhodnutí Nejvyššího soudu v Brně, který je vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení.

Propuštěný Fuksa opouští ostravskou věznici foto: ČTK

Podle Nejvyššího soudu nelze poslance, kteří mají imunitu, stíhat za politickou dohodu.

."Stal jsem se pokusným králíkem pana Ištvana, samozřejmě se cítím nevinný. Personál věznice se choval korektně, ale to prostředí je pro normálního člověka katastrofální. Na cele jsem byl sám, hlady se tam netrpí," řekl novinářům Fuksa.

Po Ivanu Fuksovi opustil v úterý po 22. hodině ostravskou vazební věznici i další bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr.

"Jsem rád, že tato anabáze končí," řekl Šnajdr. "Chtěl bych poděkovat rodině a dětem, že za mnou stáli, chtěl bych poděkovat právníkovi a sluší se, abych poděkoval zaměstnancům věznice za jejich korektní přístup, " podotkl Šnajdr, podle kterého by se v Česku měla rozvířit debata o roli státních zástupců ve společnosti.

Marek Šnajdr mezi novináři po propuštění z ostravské vazební věznice

Petra Tluchoře vítala po propuštění z vazby manželka Kateřina.

A rodině a dozorcům za profesionální přístup poděkoval i Petr Tluchoř, který opustil olomouckou věznici krátce před 23. hodinou. "Nejtěžší byly první chvíle po zadržení," sdělil novinářům Tluchoř. Všichni tři bývalí poslanci ODS se chtějí k celé kauze obšírně vyjádřit v nejbližších dnech.

Datové schránky nefungovaly

Vyřízení komplikovaly potíže s elektronickou komunikací, nefungovaly datové schránky. Výpadky měl také web justice.cz. Příkazy putovaly do věznic faxem.

Společně s exposlancem Petrem Tluchořem byli obviněni z korupce za tzv.politické trafiky. Krátce vystoupil před novináře, poděkoval své rodině, advokátovi Trojanovi i zaměstnancům věznice. Následně se rozloučil a odešel..

Trafiky pro poslance

Exposlanci ODS Šnajdr, Tluchoř a Fuksa se po rebelii proti vedení své strany vzdali poslaneckého mandátu. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. Policie v tom spatřuje formu korupce.

Všichni tři někdejší poslanci jsou nyní ve vazbě. V druhé větvi téže kauzy policie vyšetřuje údajné zneužívání rozvědky. Celkem je obviněno osm lidí, mezi nimi také někdejší šéfka Nečasovy kanceláře Jana Nagyová. Žalobci chtějí po Sněmovně, aby k trestnímu stíhání vydala i expremiéra Nečase.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...