Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stál nahý na balkoně a křičel, že zabil dva lidi, líčí svědci

Česko

  22:00aktualizováno  23. ledna 10:00
ČESKÁ LÍPA - Nahý mladík vyběhl v podvečer na balkon v prvním patře panelového domu. Křičel, že zabil dva lidi. Sídliště Špičák v České Lípě tak v sobotu zažilo rodinné drama. Šestadvacetiletý muž ubodal nožem svoji matku a babičku. Nejspíše v hádce. Policie ho v neděli obvinila z dvojnásobné vraždy.

Panelák na sídlišti Špičák v České Lípě, v němž mladík ubodal svou matku a babičku foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

„Přistěhovali se teprve nedávno, byl to tichý postarší pár v důchodu. Nikdy s nimi nebyly žádné problémy,“ řekla LN o zabitých sousedka z protějšího bytu.

Osudný večer si prý nevšimla ničeho zvláštního, několik lidí z domu však zaslechlo křik a tlumené rány. „Jako kdyby se někdo rval,“ svěřila se postarší žena.

Desítky bodných ran

Do Zhořelecké ulice ihned přijeli přivolaní záchranáři. Ženám ve věku 60 a 80 let ale nedokázali pomoci. Desítkám bodných a řezných ran obě na místě podlehly.

„Jejich zranění nebyla slučitelná se životem, lékař už jim nemohl pomoci,“ konstatoval ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík. Zhruba v půl šesté vyjela na místo policejní hlídka.

Ubodány za dveřmi bytu

Vstup do bytu, v němž mladík ubodal svou matku a babičku, zapečetila policie
  • V prvním patře panelového domu na sídlišti Špičák v České Lípě ubodal mladík svoji šedesátiletou matku a osmdesátiletou babičku. Podle svědků předcházela činu hádka.
  • Útočník byl pravděpodobně opilý nebo pod vlivem drog. Policie šestadvacetiletého muže obvinila z vraždy a hrozí mu až výjimečný trest.
  • Muž zaútočil i na zasahující policisty. Vyhrožoval, že je zabije stejně jako ženy uvnitř. Podle serveru Novinky.cz muž také vykřikoval: "Jsem satanovo dítě" a "Havel na Hrad".
  • Vícenásobných rodinných vražd každým rokem přibývá. Loni vyšetřovala policie případy nejméně deseti lidí, kteří zemřeli rukou blízkých příbuzných.

Agresivní mladík se nejprve snažil utéct po hromosvodu, po chvíli však seskočil z balkonu na zem, kde se ho podařilo městským strážníkům zadržet a převézt do cely.

Druhý den večer byl muž obviněn z vraždy a vyšetřovatelé podali návrh na jeho vzetí do vazby. Podle některých svědků byl mladík zřejmě opilý nebo pod vlivem drog, v domě prý nebydlel.

Okolnosti rodinné tragédie a to, co jí předcházelo, nyní zjišťuje tým krajských kriminalistů. Důkazy na místě činu hledali do čtvrté hodiny ranní, během nedělního dopoledne se policisté do bytu opět vrátili. Obviněnému muži hrozí za dvojnásobnou vraždu až výjimečný trest. Bližší informace o případu ale vyšetřovatelé zatím nechtějí zveřejnit.

Policie sídliště dobře zná

Sídliště Špičák nepatří mezi ty nejlepší adresy ve městě. Když se ale místních obyvatel zeptáte, kde není radno se po setmění zdržovat příliš dlouho, odkážou vás spíše na průmyslovou čtvrť Dubice nebo sídliště Sever.

Policie přesto největší českolipské panelové sídliště dobře zná. Kriminalisté tam už vyšetřovali všechny druhy trestné činnosti, od znásilnění, prodeje drog, loupežných přepadení až po krádeže aut a vykrádání bytů. Na první pohled však tato čtvrť působí klidným dojmem.

Domy jsou upravené a čerstvě zrekonstruované. Před některými jsou i malé okrasné zahrádky. V posledních letech se však do oblasti stěhuje mnoho problémových a sociálně slabých rodin.

„Neměl to v hlavě v pořádku“

Poblíž místa činu, které do nedělního rána ohraničovala policejní páska, se nachází malá herna,před níž postává dvojice místních mladíků. Dovnitř se nedostanou, vietnamský majitel totiž kvůli tradičním východoasijským oslavám Nového roku podnik zavřel.

„Znal jsem ho, ten kluk to neměl v hlavě v pořádku,“ řekl LN jeden z postávajících. Podle něj byl pravděpodobný vrah dlouhodobě nezaměstnaný a často měl potíže s alkoholem a drogami.

S rodiči měl prý neshody už dlouho, před časem se odstěhoval na „problémové“ sídliště Sever. „Poslední dobou žil ale na ulici a přespával v hospodách,“ dodává mladík.

Pondělní vydání Lidových novin se v tématu zabývá vzrůstající brutalitou dětských násilníků.

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat