Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Stále doufáme v prolomení limitů

Česko

I když zákazníci přistoupí na zdražení, výroba elektřiny a tepla z mosteckého hnědého uhlí bude výhodnější než z jiných paliv, říká v rozhovoru pro Lidové noviny generální ředitel společnosti Czech Coal Luboš Pavlas.

* LN V posledních týdnech se opět ozývají stížnosti tepláren, že pro ně chystáte výrazné zvýšení cen uhlí. Dokonce se mluví o konkrétních částkách, prý jim chcete zdražit palivo na dvojnásobek. Je to tak?

Jedna věc jsou obchodní smlouvy, které jsme uzavřeli v minulosti, a druhá nové smlouvy. Staré smlouvy dobíhají, přelom nastane v letech 2012 a 2013. Nemohu potvrdit zdvojnásobení, o žádném takovém případě nevím. Naše politika vychází z toho, že naše uhlí má nezastupitelnou úlohu. I když cena vzroste, stále bude levnější oproti černému uhlí a zemnímu plynu. Na tom bude založena naše cenová politika do budoucna.

* LN S kolika odběrateli jste již uzavřeli smlouvy i na období po roce 2014?

Uzavřených smluv je více než jedna. Jsou uzavřené se společnostmi, se kterými jsme se dohodli na parametrech, jakými jsou množství, cena a kvalita.

* LN Předpokládám, že smlouvu na další období s vámi má Teplárna Strakonice, která chystá investici do nových kotlů...

Teplárna Strakonice je jeden příklad, kdy dlouhodobá smlouva o odběru uhlí umožnila investovat asi půl miliardy korun do modernizace. S přijatelnou cenou tepla dokáže i do budoucna generovat peníze na splácení úvěru i tvořit zisk pro akcionáře.

* LN Dále podle mých informací má smlouvu i Teplárna Otrokovice, kde podobně jako ve strakonické teplárně máte majetkový podíl. Co se týká dalších tepláren, ve kterých podíl nemáte, tam smlouvy na další období nejsou uzavřené?

Nezlobte se, to vám nepotvrdím ani nevyvrátím. Vedeme teď řadu jednání se společnostmi, které odebírají hnědé uhlí, ale zatím nejsou uzavřena. Jednáme o parametrech, například o množství. Řada tepláren uvažuje o omezení odběru. Máme na to ještě rok a půl.

* LN Věříte, že se s nimi do té doby dohodnete?

Ano. My potřebujeme je, abychom produkci někde umístili, a oni potřebují nás. V Čechách není mnoho alternativ.

* LN Platí tedy: kdo dřív podepíše, získá jistotu dodávek na delší období?

Ano, tak to je.

* LN Neobáváte se, že část zákazníků přeběhne k Severočeským dolům, jak to loni učinila mostecká teplárna United Energy?

United Energy pravděpodobně nakoupila uhlí lépe než od nás, ale nemusí to trvat věčně. A roční těžba v Severočeských dolech má také nějakou hranici.

* LN Takže je šance, že je za pár let získáte zpátky?

Pokud uhlí budeme mít, tak ho prodáme tomu, s kým se dohodneme. Nikoho neomezujeme předem.

* LN Jak vypadá budoucnost vaší spolupráce s ČEZ? ČEZ již dříve deklaroval, že po roce 2012 chce nákup uhlí od Czech Coalu výrazně omezit. Například uhelné elektrárny v Počeradech a Mělníce nahradí paroplynovými zdroji.

Co se týká Mělníka, taková zpráva by měla zvýšit pozornost představitelů města a obyvatel Prahy. Paroplynová elektrárna bude určitě modernější než stávající zdroj, ale také dražší. Buď se to promítne do zisku společnosti, nebo do zvýšení ceny tepla. Vlastníkem elektrárny Mělník I je stále Energotrans. Dali jsme mu nabídku a jednáme o ní. Co se týká elektráren společnosti ČEZ, také jsme dali nabídku a proběhla některá jednání, zatím bez konkrétního výsledku.

* LN Nakolik vztah se skupinou ČEZ komplikují podané žaloby, kterými se ČEZ mimo jiné domáhá dlouhodobých dodávek uhlí z vašich dolů?

ČEZ zatím podanou žalobu nestáhl. Myslíme si, že smlouva není vynutitelná. Ale to nebrání tomu, abychom dále jednali.

* LN Současné teplárny jsou často zastaralé. Aby se vyplatilo investovat do nového zdroje na uhlí, musí mít vlastník jistotu dodávek řekněme na 30 let. Je to ještě reálné?

V současnosti tak dlouhé dodávky zajistit nelze. Ale pokud by padly těžební limity, tak ano. V tuto chvíli se pohybujeme v absurdní situaci. Uhlí v podzemí máme, umíme je vytěžit za ekonomicky i ekologicky přijatelných podmínek, a jedno nařízení vlády nám omezuje možnost jednat. Za limity je jen v první etapě dalších 280 milionů tun uhlí s vysokou výhřevností, tudíž vhodné i pro menší teplárenské zdroje. Jenže právě tato první etapa by znamenala přestěhování obyvatel Horního Jiřetína. Dobývací prostor za limity pak pokračuje směrem k závodům Unipetrolu, kde se nachází dalších více než 400 milionů tun kvalitního hnědého uhlí.

* LN Vidíte nějakou šanci na prolomení limitů, když současná vládní koalice se postavila za jejich zachování?

Jedna věc je vládní prohlášení, na druhé straně jsou energetické potřeby státu. Máme platnou Státní energetickou koncepci z roku 2004, která počítá s využitím uhlí za limity, a máme nařízení vlády, které zakazuje státním institucím, včetně Báňského úřadu, jednat s námi o podmínkách pro další těžbu. Je tu i otázka energetické nezávislosti. Pokud budeme místo domácího uhlí nakupovat zemní plyn, peníze odtečou za hranice. Věřím, že nastoupí rozum a dostaneme možnost s lidmi v Horním Jiřetíně jednat, za jakých podmínek by byli ochotni se přestěhovat.

* LN Jednáte v současnosti s obyvateli Horního Jiřetína o podmínkách možného odkupu nemovitostí?

Jednáme s těmi, kteří projevili zájem poslechnout si naši nabídku. Stále platí nabídka, že jsme ochotni přemístit Horní Jiřetín o nějakých deset kilometrů. Výsledek komunálních voleb také naznačí, jak dál.

* LN Pokud by čistě hypoteticky vláda změnila názor na limity, za jak dlouho byste mohli začít těžit i za limity?

Jediné, co je potřeba udělat, je zrušit rozhodnutí vlády z roku 1991. Pak nastoupí proces, který je popsán horním zákonem. Začneme vyjednávat s majiteli domů, pozemků a infrastrukturních sítí, za jakých podmínek jsou ochotni majetek poskytnout. Jednání s Báňským úřadem určí, jakou technologií budeme těžit, jaké množství, způsob budoucí rekultivace. Jen tyto procesy by zabraly několik let. Poté bychom museli nakoupit nové těžební stroje. Ty současné mají životnost jen na dotěžení uhlí v rámci limitů.

* LN Je reálná možnost omezeného prolomení limitů, tedy že by se těžilo dále, ale těžba by se vyhnula domům v Horním Jiřetíně?

Těžit je možné ve vymezeném dobývacím prostoru, a ten se bohužel nachází pod Horním Jiřetínem a pod Černicemi. Aby se zbourala jen dolní část Jiřetína a zachovala se ta horní, není reálné. Představte si, že bydlíte skoro na hraně dolu. Je nutné dodržet ochranné pásmo, i z pohledu kvality života to není dost dobře možné.

* LN Jaký je váš odhad? Dojde nakonec k prolomení limitů?

Přál bych si, abychom mohli jednat s obyvateli dotčených obcí a zpřístupnili uhlí pro budoucí generace. Problémem nejsou jen dodávky pro teplárny, ale také pro energetická zařízení průmyslových podniků. Když podnik zjistí, že uhlí už nemá a přechod na jiné palivo se nevyplatí, je zde riziko, že výrobu ukončí a přesune ji do zahraničí.

* LN V minulých letech jste plánovali výstavbu vlastní uhelné elektrárny, kterou byste vlastnili společně se skupinou E. ON. Je ten projekt reálný, nebo již padl?

My se té myšlenky nevzdáváme. Bude záležet i na tom, jestli se dohodneme na odběru uhlí s významnými zákazníky, nebo ne, a zdali se nám podaří dojednat technické podmínky pro umístění elektrárny.

* LN Co je tím problémem, který blokuje možnost výstavby elektrárny? Je to spor o uhlí s ČEZ nebo těžební limity?

Vše dohromady. V severních Čechách je problémem i vyvedení výkonu do přenosové soustavy. ČEPS vyčkává, jak to dopadne s projekty na stavbu velkých větrných parků v Krušných horách. Státní a krajské instituce musíme přesvědčit o tom, že to není elektrárna navíc, ale náhrada za staré elektrárny.

* LN Czech Coal patří také mezi významné dodavatele elektřiny koncovým zákazníkům. Není pro vás nevýhodné, že – kromě menšinových podílů v několika teplárnách – nemáte vlastní elektrárny? Zajímáte se například o koupi některé stávající elektrárny nebo teplárny?

Určitě by se nám hodila vlastní výrobna. Usilovali jsme o některé elektrárny, které byly na prodej. Měli jsme zájem o Elektrárny Opatovice, ale koupil je někdo jiný. V tuto chvíli jsou v Čechách nabízeny dvě výrobny – elektrárna Chvaletice a možná Plzeňská teplárenská.

* LN Nakolik je pro vás elektrárna Chvaletice zajímavá, když zde nejsou dodávky tepla zákazníkům a ČEZ ji označuje za nejméně ziskovou elektrárnu?

Vždy záleží na podmínkách, které zatím neznáme. Zatím víme jen to, že ČEZ převedl elektrárnu Chvaletice do samostatné společnosti. Pokud tady bude nabídka, určitě ji budeme zvažovat.

* LN Vaši konkurenti, jmenovitě ČEZ a EPH, uskutečnili nákup dolů v Německu a Polsku. Nemáte v plánu akvizici v zahraničí?

Neuvažujeme o tom. Stále vidíme příležitost realizovat slušný zisk pro akcionáře tady v Česku.

* LN Není demotivující, když víte, že vaše podnikání je časově omezeno? Jeden důl skončí těžbu v roce 2020, druhý před rokem 2060.

Naopak, je to zajímavé. Který podnikatel má dnes jistotu podnikání na dalších téměř 50 let?

***

Když podnik zjistí, že uhlí už nemá a přechod na jiné palivo se nevyplatí, je zde riziko, že výrobu ukončí a přesune ji do zahraničí

Autor: