Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Stále více lidí nemá nárok na důchod

Česko

Stále více lidí se obrací na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) a její pracoviště po celé republice s žádostí o vysvětlení, proč jim nevznikl nárok na důchod. Důvod přitom bývá jednoznačný: nesplnili zákonnou podmínku potřebné doby pojištění.

ČSSZ proto vyzývá, aby si lidé udělali přehled o dobách pojištění, jež získali, a to prostřednictvím informativního osobního listu důchodového pojištění, který obsahuje přehled dob důchodového pojištění a náhradních dob, od roku 1986 i přehled vyměřovacích základů a vyloučených dob.

„Je to důležité zejména v současné době, kdy se mnoho firem dostává do ekonomických problémů a končí svoji činnost,“ upozorňuje Kamil Vařeka, tiskový mluvčí ČSSZ.

Nechybí vám nějaká doba pojištění?

Informativní list zasílá ČSSZ žadatelům zdarma do 90 dnů od doručení žádosti. „Musí obsahovat rodné číslo žadatele, jméno a příjmení včetně rodného příjmení a adresu, na kterou ho zašleme,“ dodává Vařeka s tím, že žádost lze poslat buď písemně na ústředí ČSSZ na odbor správy údajové základny nebo elektronicky s elektronickým podpisem. V minulém roce poslala ČSSZ informativní list více než 152 tisícům klientů. „Každý by si měl zkontrolovat, zda vykázané údaje souhlasí se skutečností, například zda neexistují doby pojištění či vyměřovací základy, které pojištěnec sice ve skutečnosti získal, avšak v přehledu nejsou uvedené například proto, že tehdejší zaměstnavatel nesplnil oznamovací povinnost vůči ČSSZ,“ doporučuje Vařeka. Pokud zjistíte, že chybí záznam o době pojištění, kterou jste získali, obraťte se na svého tehdejšího zaměstnavatele a požádejte jej o zaslání evidenčního listu ČSSZ. Pokud to odmítne nebo pokud již neexistuje, obraťte se na Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) podle místa zaměstnavatele. „OSSZ sama zabezpečí splnění jeho povinnosti. Není-li to možné, zahájí řízení o převzetí plnění některých úkolů spojených s prováděním důchodového pojištění zaměstnanců u zaměstnavatelů, kteří neplní povinnosti při provádějí důchodového pojištění. OSSZ může také pomoci při zjištění adresy archivu u zaniklých zaměstnavatelů, případě poradit, jakým dalším způsobem lze při podání žádosti o důchod chybějící dobu zaměstnání prokázat,“ informuje Vařeka.

Dobrovolně a bezdůvodně lze doplatit zpětně jen rok Chybí-li potřebná doba pojištění proto, že ji zatím pojištěnec nezískal, je možné ji v některých případech doplatit dobrovolným důchodovým pojištěním.

Účast na dobrovolném důchodovém pojištění bez uvedení důvodu je ale možná v celkovém rozsahu nejvýše deseti let v rámci celého života, za dobu před dnem podání přihlášky pak nejvýše v rozsahu jednoho roku. To znamená, že například dnes se nemůžete přihlásit k pojištění bez uvedení důvodů například za rok 2002, ale nejdřív za období rok nazpět, tedy od 13. dubna 2009.

Pokud se někdo rozhodne platit dobrovolně důchodové pojištění, platí ho vždy za celé kalendářní měsíce. Minimální měsíční výše pojistného činí letos 1660 korun, což je 28 procent z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2010.

Ti, kteří dosáhli věku pro nárok na starobní důchod tento rok, musí mít potřebnou dobu pojištění v délce 26 let. V příštím roce to bude 27 let a každým rokem se tato doba o jeden rok zvýší, a to až na 35 let. Tato doba se bude vztahovat na ty, kdo dosáhnou důchodového věku v roce 2019.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!