130 let

Stali se prvním terčem. A jako první opět otevřeli

Česko

Deset mrtvých za sebou zanechali teroristé v kavárně Leopold. Již včera zde ale opět otevřeli pro hosty.

BOMBAJ „Chceme teroristům ukázat, že jsme vyhráli my – a ne oni,“ prohlašuje sebevědomě Farzád Džihání, majitel jednoho z nejvyhledávanějších míst, především těmi méně majetnými turisty, bombajského Leopold Cafe. Tento podnik se ve středu stal prvním místem, kam teroristé během svého několikadenního řádění ve městě vtrhli. Jen zde přišlo o život deset lidí – čtyři cizinci a šest Indů, včetně dvou členů personálu.

Již včera ale v kavárně obsloužili první zákazníky, byť otevřeno bylo zřejmě jen na chvíli – šlo především o symbolické gesto vzdoru vůči teroristům. Prvním zákazníkem se stal 39letý Salím Šarífalí se svým šestiletým synem Alím. Otec si objednal pivo, chlapec dostal kolu.

Kavárna leží na jedné z bombajských rušných ulic a již před středečním útokem stačila vejít do povědomí okolního světa. Podnik – údajně 137 let starý – je totiž zmíněn v románu australského spisovatele Gregoryho Davida Robertse s názvem Shantaram (česky vyšlo jako Šántárám). Dílo podle předlohy autora, v jehož pestrém životopise figuruje i závislost na heroinu a přepadení banky, se stalo předlohou i pro stejnojmenný film s hercem Johnnym Deppem.

Středeční útok majitele kavárny zaskočil. Se svým bratrem se zrovna v televizi dívali na utkání v kriketu a zvuk střelby přicházející z podniku považovali za oslavné petardy. Když ale zpozorovali lidi vybíhající v panice ven, poznali, že se něco děje. Jak se později ukázalo, útočníci vhodili nejdřív do vchodových dveří dva granáty, později vběhli dovnitř a zahájili palbu. Pak bočním vchodem utekli pryč a zamířili na místo dalšího krveprolití – do hotelu Tádž Mahal. „Bylo vidět, že dobře věděli, kam mají namířeno,“ dodává majitel Leopold Cafe Farzád Džihání.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás