13. dubna 2019 14:55, aktualizováno  19:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Možnost jít k urnám od šestnácti let? Nový lídr STAN Rakušan navrhuje změnu volebního práva

Vít Rakušan (vpravo) a Jan Farský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Rakušan (vpravo) a Jan Farský | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Starostové a nezávislí (STAN) budou navrhovat volební právo do komunálních voleb i pro šestnáctileté občany ČR. Na tiskové konferenci po zvolení nového vedení hnutí to řekl nový lídr Vít Rakušan. Do budoucna by se toto volební právo podle něj mohlo rozšířit i na další volby. Nemyslí si, že návrh je odsouzen k neúspěchu. Rakušan se bude chtít postupně scházet s představiteli dalších politických stran kromě KSČM a SPD, rád by se setkal i s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Rakušan za silný mandát, ke kterému mu pomohly hlasy téměř 94 procent delegátů, poděkoval. V kandidátském projevu řekl, že Starostové a nezávislí musí usilovat o účast v prodemokratické vládě. Jeho ambicí by také mělo být, aby vyhrálo krajské volby. Ze STAN chce vybudovat silné hnutí, které se nebojí samostatné existence. Věří, že se hnutí podaří získat největší senátní klub a následně i pozici předsedy Senátu. Mělo by být protiváhou politice Hradu.

Rakušan zkritizoval vládu, která podle něj trpí personální nouzí. STAN si podle něj musí říct o vládní zodpovědnost a má usilovat o to, aby se hnutí stalo příští vládní silou a bylo součástí silné prodemokratické vlády. Jako členy vlády by si uměl představit třeba poslankyni Věru Kovářovou nebo senátory Mikuláše Beka a Jiřího Drahoše. Vyhrát by chtěl také krajské volby.

Novinářům později řekl, STAN bude navrhovat volební právo do komunálních voleb i pro šestnáctileté občany ČR. Do budoucna by se toto volební právo podle něj mohlo rozšířit i na další volby. Nemyslí si, že návrh je odsouzen k neúspěchu. Rakušan se bude chtít postupně scházet s představiteli dalších politických stran kromě KSČM a SPD, rád by se setkal i s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Zopakoval, že skončí jako starosta Kolína, z tamního zastupitelstva ale odejít nehodlá.

Starostové také chtějí změnit podmínky udílení evropských dotací, řekl europoslanec Stanislav Polčák. Sněm v sobotu přijal usnesení, ve kterém vyzval vládu, aby dotace v příštích letech směřovaly hlavně malým a středním podnikatelům, obcím či na podporu vědy, na dobudování základní infrastruktury a vysokorychlostního internetu. Zároveň požádal vládu, aby podpořila návrh, podle kterého by nezkrácené zemědělské dotace získávali zemědělci naplňující environmentální požadavky péče o půdu a krajinu. Delegáti také vyzvali premiéra Babiše, aby nejen kvůli konfliktu zájmů přestal čerpat nenárokové eurodotace.

Dosavadní předseda Gazdík svému nástupci symbolicky po volbě předal stan. Popřál mu, aby se o něj dobře staral, aby ho neušpinil a aby ho zvětšoval.

Ani Farský neměl ve volbě prvního místopředsedy protikandidáta. Za hlavní prioritu STAN označil vzdělanost a vzdělání, které jsou podle něj nejlépe investovanými penězi a jsou odpovědí na bezpečnost České republiky a její růst. Za velkou výzvu označil zmenšování meziregionálních rozdílů.

Tématem odpolední části sněmu byla například debata o programovém směřování hnutí nebo o blížících se volbách do Evropského parlamentu.

ČTK