Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nerudová a Farský povedou STAN do voleb. Dozimetr už je za námi, věří Rakušan

Česko

  8:59aktualizováno  18:09
Širší vedení Starostů a nezávislých, celostátní výbor, schválilo lídry kandidátky Starostové a osobnosti pro Evropu pro volby do Evropského parlamentu. Budou jimi ekonomka Danuše Nerudová, která kandidovala v lednu na post hlavy státu, a místopředseda hnutí STAN Jan Farský.

Celostátní výbor potvrdil to, co navrhlo už dříve předsednictvo STAN.

„Kauza Dozimetr už je za námi,“ věří šéf hnutí Vít Rakušan, že STAN nepoškodí kauza, kvůli níž rezignoval i ministr školství Petr Gazdík.

„Byla jsem ujištěna, že nebude kandidovat pan Polčák,“ reagovala Nerudová na dotaz, zda výsledek kandidátky Starostové a osobnosti pro Evropu neovlivní korupční kauza Dozimetr, do níž byli zapleteni i politici hnutí STAN udržující úzké vazby s lobbistou Michalem Redlem, klíčovou osobou korupční kauzy.

Jedničku zatím neurčili, chtějí aspoň tři křesla

Kdo z vybrané dvojice Nerudová – Farský bude jedničkou kandidátky, celostátní vedení STAN neřešilo. Farský řekl, že jak on, tak Nerudová si umí sami sebe představit na této pozici.

Cílem hnutí STAN je podle Farského získat alespoň tři křesla europoslanců, jedno navíc by podle něj bylo úspěch. Na dotaz iDNES.cz, čím chtějí oslovit liberálně orientované voliče, na něž se kromě Starostů a nezávislých chtějí obracet i jiné strany, třeba Piráti, s nimiž šli společně do voleb do Sněmovny, jak Nerudová, tak Farský hovořili o pragmatismu. Ten má podle Farského hnutí více než aktivismu.

V evropských volbách se chce STAN prosadit jako liberální uskupení, které prosazuje proevropskou racionální politiku v oblasti bezpečnosti, strategické soběstačnosti, ochrany klimatu, přijetí eura a zasazující se o spolupráci regionů.

„Cítím zodpovědnost vůči všem, kteří mi dali hlas v prezidentské volbě a chtěli změnu. Populismu se musíme znovu postavit a nabídnout mu alternativu,“ zdůvodnila už dříve Nerudová, proč se rozhodla přijmout nabídku STAN.

Roli ovšem může hrát i to, že právě hnutí Starostové a nezávislí by podle koaliční dohody mělo navrhovat kandidáta na příštího eurokomisaře za Českou republiku a ve hře jsou ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a právě Danuše Nerudová.

„Máme schválený klíč, že v první desítce rezervujeme tři místa mimo hnutí a ve druhé desítce čtyři místa mimo hnutí,“ řekl iDNES.cz Farský.

Nerudová, která byla v minulém volebním období v čele důchodové komise, v prvním kole prezidentských voleb získala 777 080 hlasů, což znamenalo podporu 13,92 procenta, a do druhého kola nepostoupila. V něm podpořila generála Petra Pavla, který porazil předsedu ANO, expremiéra Andreje Babiše. Farský předloni obhájil místo ve Sněmovně, kvůli kritice, že pak odjel na stáž do amerického Oregonu, se ale pak mandátu poslance vzdal.