Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

STAN chystá ústavní stížnost na rozhodnutí vlády kvůli uzavření hranic

Policisté kontrolují 14. března 2020 řidiče na hranicích s Rakouskem v Mikulově... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté kontrolují 14. března 2020 řidiče na hranicích s Rakouskem v Mikulově... | foto: ČTK

Praha Hnutí Starostů a nezávislých (STAN) chystá ústavní stížnost na rozhodnutí vlády zakázat kvůli pandemii koronaviru vycestovat z České republiky. Předložit ji mají senátoři. Senátor David Smojlak na Twitteru uvedl, že žádná vláda nesmí takto lehkovážně zacházet se základními právy a svobodami a uzavírat hranice jen pouhým usnesením.

K plošnému uzavření hranic není podle něj žádný důvod ani kvůli šíření nákazy a v Evropě nemá obdoby.

„Vadí mi lehkost a ledabylost, s jakou vláda zachází s tak zásadní věcí, jako je uzavření našich hranic. Vadí mi ujišťování, že je to tady nejlepší a kdo by kam jezdil. Vadí mi, že vláda ignoruje ústavu a pouhým svým usnesením rozhoduje o tak zásadních věcech, jako jsou naše základní práva a svobody,“ prohlásil senátor.

Smoljak řekl serveru Česká justice, že se sběrem podpisů v horní komoře Parlamentu teprve začíná. Je přesvědčen, že jich shromáždí dostatek. Stížnost napadne rozhodování vlády v době epidemie koronaviru. „Vláda v některých věcech postupuje bez opory v zákoně. Chceme, aby byly i do budoucnosti jasně vymezeny mantinely. Nechceme, aby vláda mohla svými usneseními porušovat základní občanská práva,“ vysvětlil senátor. 

Je společně se svými kolegy přesvědčen o tom, že pro zákaz opustit republiku není ani logický důvod, protože samotné vycestování nijak neohrožuje epidemiologickou situaci v České republice. Návrat občanů se dá podle Smojlaka upravit tak, aby po návratu nikoho neohrožovali možnou nákazou.

Stížnost má být podle Deníku N hotova příští týden, kdy se Senát sejde k dalšímu zasedání.

Kabinet cestování zakázal na základě krizového zákona. Někteří právníci zpochybňují ústavnost toho, že Češi podle vládního rozhodnutí nesmějí až na výjimky opustit republiku. Ústavní stížnost připravuje europoslanec STAN Stanislav Polčák. Stížnost musí podepsat nejméně 17 senátorů, senátorský klub Starostů má 19 členů.

Různá vládní nařízení, včetně zákazu vycestování, napadli u Ústavního soudu v uplynulých týdnech také individuální stěžovatelé. Ti se však na rozdíl od skupiny zákonodárců nemohou až na výjimky domáhat zrušení zákonů nebo předpisů.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí uvedl, že po skončení nouzového stavu je možné nadále omezit cestování podle zákona o ochraně veřejného zdraví, zdůraznil však, že by muselo jít o přiměřený krok. Ústavní právník Marek Antoš ale ČTK řekl, že zákaz vycestování z České republiky, který by byl podložen zákonem o ochraně veřejného zdraví, by byl neústavní.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!