25. března 2019 16:16, aktualizováno  17:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

STAN navrhl, aby se Babišův střet zájmů neřešil ve středních Čechách. Ovlivňování úředníků, tvrdí ANO

Andrej Babiš, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš, ilustrační foto. | foto: Reuters

Praha  Klub středočeských zastupitelů za ANO trvá na tom, že se někteří politici snažili ovlivňovat rozhodnutí krajských úředníků v kauze podezření ze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda klubu Martin Herman na pondělní tiskové konferenci odmítl tvrzení zástupců STAN, že šlo o politickou diskusi.

Zastupitelé za STAN na posledním jednání krajského zastupitelstva navrhovali, aby případ kvůli možné podjatosti převzal některý ze sousedních úřadů, například v Praze. Poukazovali na to, že ve středních Čechách vládne 

Předseda středočeské organizace STAN Věslav Michalik tvrdí, že je potřeba odlišit ovlivňování úředníků a politickou diskusi. „I politická diskuse vytváří tlak na úředníky. Nechápu tenhle argument, že pokud je něco řečeno v rámci politické diskuse, že to není tlak,“ prohlásil Herman. Úředníci jsou podle něj profesionálové a politici by se měli držet zpátky s komentáři.Babišovo ANO. Podle ANO se tím dopustili ovlivňování úředníků, STAN to odmítají. 

Ministerstvo podjatost nezjistilo

Ministerstvo spravedlnosti nezjistilo skutečnosti, které by naznačovaly podjatost ředitele středočeského krajského úřadu Jiřího Holuba v případu podezření ze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). ČTK to v pondělí řekla Helena Frintová z tiskového oddělení hejtmanství. Podnět na ministerstvo dala krajská opozice za STAN. Reakci STAN ČTK zjišťuje.

Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert, který dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Černošický úřad mu v lednu za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200 tisíc korun. Babiš se odvolal, případem se tak zabývali krajští úředníci. Rozhodnutí černošické radnice zrušili a věc vrátili k novému projednání.

Herman na dotaz novinářů uvedl, že zastupitelé za ANO nebudou žádat Babiše, aby spis týkající se jeho údajného střetu zájmů zveřejnil. S premiérem se kvůli tomu nesetkali a tyto otázky s ním neřešili. „Jsme politická reprezentace Středočeského kraje a my se od těchhle věcí držíme zpátky,“ řekl. Hejtmančin náměstek pro finance Gabriel Kovács (ANO) dodal, že toto téma regionální samosprávě nepřísluší.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!