Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Lídři STAN, ODS, Pirátů a Spojenců se dohodli na koalici ve Středočeském kraji. Hejtmankou bude Pecková

Jednička středočeské kandidátky Petra Pecková pózuje po tiskové konferenci hnutí STAN k výsledkům krajských a senátních voleb, která se konala 3. října 2020 v Praze. foto: ČTK

Původní zpráva
PRAHA - Papalášské praktiky a nejrůznější aférky a kauzičky. To stojí za prohrou ANO ve středních Čechách. V křesle hejtmanky nakonec usedne znovu žena, Petra Pecková ze Starostů a nezávislých. Lídři STAN, ODS, Pirátů a Spojenců se dohodli na koalici ve středních Čechách v neděli v podvečer.
  16:51aktualizováno  18:11

ČSSD mohla dopadnout hůř, míní sociolog Herzmann. ‚Trikolóra má šanci proniknout do vysoké politiky‘

Zástupci stran začínají pracovat na programovém prohlášení, koaliční smlouvu musí nejdříve projednat stranické orgány a zastupitelské kluby. Lídři stran to řekli novinářům po nedělním společném jednání na krajském úřadě v Praze.

Vítězní STAN se dohodli koalici s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. „Domluvili jsme se na obsazení jednotlivých postů v radě, výborech, v komisích, nalezli jsme na tom shodu. Nalezli jsme shodu také na programových prioritách a teď dále budeme pracovat na programovém prohlášení a samozřejmě celá tato dohoda bude ještě projednána v jednotlivých klubech jednotlivých stran,“ řekla Pecková. Konkrétní jména a rozdělení křesel v radě zatím zástupci stran nesdělili.

Konkrétní jména a rozdělení křesel v radě zatím zástupci stran nesdělili. „To je předmětem debaty, která nastane i v rámci jednotlivých zastupitelských klubů,“ uvedl Kupka. Podle Peckové jsou obrysy jasné a panuje na nich shoda. „Teď budou projednány v jednotlivých klubech a pak budou zveřejněny,“ dodala.

Nová koalice by se měla opírat o 50 z celkového počtu 65 hlasů v zastupitelstvu. STAN mají 18 křesel, druhá ODS 16, Piráti 12 a Spojenci čtyři. ANO, které ve středních Čechách dosud vládlo, získalo 15 mandátů a náleží mu opoziční role. Podle Peckové by ANO mělo získat funkci předsedy kontrolního výboru zastupitelstva.

Katastrofický scénář pro ANO se nekonal

Ačkoli mnozí komentátoři věštili současné hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO) velký pád, nakonec sice volby ve Středočeském kraji prohrála, v absolutních číslech ale o debakl hnutí nešlo. Zastupitelský klub ANO bude mít místo šestnácti lidí o jednoho méně. 

Katastrofický scénář se nekonal. Hnutí ANO ale po čtyřech letech vládnutí skončí v kraji v opozici. Ve volbách skončilo po STAN a ODS na třetím místě. 

Jednání o nové koalici se rozjela v sobotu večer. Starostové přizvali k námluvám ODS, Piráty a Spojence pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. 

„Jednali jsme všichni společně, dohromady. Deklarovali jsme zájem utvořit takhle širokou koalici s tím, že v opozici by zůstalo ANO,“ uvedla Pecková. Lídr občanských demokratů Martin Kupka deklaroval, že respektuje právo mít hejtmana pro STAN. Chce se však zasadit, aby měla ODS v případné koalici výrazný vliv.

Podle Pirátů je ale klíčové prosadit programové cíle. „Středočeský kraj potřebuje více investovat do silnic. Potřebuje optimalizovat střední školy, modernizovat záchrannou službu. To jsou hlavní priority. V našem programu je dále důležitý územní rozvoj. Chceme vytvořit výbor pro územní rozvoj, protože Středočeský kraj roste tempem 16 tisíc lidí za rok,“ řekl pro server Lidovky.cz Jiří Snížek, lídr Pirátů ve středních Čechách. Podle něj to zabere i dva týdny.

Po blahobytu opoziční kúra

Premiér Andrej Babiš o víkendu přiznal, že čekal mnohem horší výsledek. „Středočeský kraj mě příjemně překvapil. Je velká škoda, že paní hejtmanka si to pokazila různými aférkami. Ano, paní Jermanová dělala chyby,“ řekl premiér a předseda ANO.

Podobně to hodnotí i pirát Snížek. „Prohrála hlavně ČSSD a komunisté, kteří jsou s ANO v koalici. ANO z toho nakonec vyvázlo nejlépe. Roli hrála reálná práce. Co koalice ukázala a lidé to viděli. Paní hejtmanka podávala trestní oznámení, lhala a hrála si na papalášku. To se vše sečetlo,“ je přesvědčen Snížek.

Babiš: Z voleb jsme měli obavu. Od šéfa Motola Ludvíka jsem čekal víc

Hejtmanka za ANO Pokorná Jermanová se opakovaně do pozornosti médií dostávala kvůli nejrůznějším aférám. Šlo například o podání trestního oznámení na záchranářku, která si stěžovala na nedostatek ochranných pomůcek. Dalším z řady eskapád bylo vyjádření jejího manžela před volbami vůči Martinu Kupkovi z ODS. Kontroverzní byly i smlouvy, které Středočeský úřad uzavřel s více než třemi desítkami poradců. A v úřadě hejtmanky zasahovali i detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Hejtmanka Pokorná Jermanová.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš vystoupil 3. října 2020 v Praze na tiskové...

I analytici míní, že hlavním problémem pro ANO ve středních Čechách byla paradoxně sama jednička kandidátky. „Ten problém ve Středočeském kraji se bohužel jmenuje hejtmanka Jermanová. Nedokázala posilovat image hnutí ANO, a spíš ho naopak oslabovala. Spíš je pro mě překvapením, jak dobře ty výsledky hnutí ANO ve Středočeském kraji dopadly. Je ale pravda, že se tam hodně angažoval jak premiér, tak na podporu paní Jermanové vystoupila i ministryně financí Alena Schillerová,“ uvedl pro server Lidovky.cz Jan Herzmann, který se zabývá výzkumem voličských nálad přes třicet let.

Zeman volit v druhém kole nepůjde, Žantovskému nechtěl dát ‚polibek smrti‘. Ústup levice ho překvapil

Jermanová, která získala 4,5 tisíc preferenčních hlasů, v sobotu uvedla, že je smířená s prací v opozici. „Necítila jsem se jako slabá lídryně. Teď jsem připravena jít do opozice. Zatím mě nikdo z ostatních stran neoslovil kvůli případnému koaličnímu vyjednávání,“ uvedla. Ale vítězní Starostové o víkendu zopakovali, že spolupráci s ANO neplánují.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat