24. května 2013 15:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Pokud Spojené státy Dahlgrena nevydají, trestu unikne'

Někteří žáci zanechali na pietním místě před školou kromě svíčky i osobní vzkaz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někteří žáci zanechali na pietním místě před školou kromě svíčky i osobní vzkaz. | foto: MAFRA - Alena Vavríková

PRAHA Záležet bude především na důkazech, zhodnotil šance na vydání Kevina Dahlgrena do Česka Jakub Pastuszek z ministerstva spravedlnosti, kde vede trestní oddělení mezinárodního odboru. Za čtyři vraždy mu české soudy mohou udělit až doživotí.

Lidovky.cz: Jak Spojené státy přistupují k vydávání svých občanů k trestnímu stíhání do ciziny?
Americká strana v zásadě své občany vydává, resp. nemá žádnou právní překážku, tak jak je to třeba v případě naší Ústavy, kdy Česká republika nevydává české státní občany k trestnímu stíhání v cizině.

Lidovky.cz: Jaká je šance, že USA vydají Kevina Dahlgrena?
V tuto chvíli jsou jakékoli odhady velmi předběžné, protože teprve probíhá šetření. Je otázka, jaké důkazy budeme schopni předat americké straně, na jejichž základě bude rozhodovat o jeho vydání. Teď musíme vyčkat, než státní zastupitelství důkazy shromáždí, pak se zapracují do žádosti o jeho vydání. Ta se přeloží do angličtiny a bude odeslána diplomatickou cestou do USA.

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Bude v žádosti o vydání hrát roli, že je Dahlgren obviněný ze čtyřnásobné vraždy?
Obecně se dá říct, že pro násilnou trestnou činnost je možnost vydání ze Spojených států relativně vyšší, než v případech nějaké jiné trestné činnosti. Protože násilná trestná činnost, zejména pokud končí smrtí jako v tomto případě čtyřnásobné vraždy, je z pohledu amerického práva jeden z nejzávažnějších trestných činů, ve kterých je americká strana většinou připravena spolupracovat velmi aktivně.

Lidovky.cz: Registrujete už nějakou úspěšnou žádost o vydání amerického občana k trestnímu stíhání?
V naší praxi takový případ zatím nemáme. Nicméně v této chvíli běží i jiný případ, kdy žádáme o vydání občana USA k trestnímu stíhání do České republiky. To řízení probíhá, tedy nebylo zastaveno či odmítnuto z důvodu amerického občanství dané osoby. Takže víme, že tu ta praxe je, ale nemáme zatím historicky žádný případ konkrétního už realizovaného vydání.

Lidovky.cz: Jak dlouho trvá, než se vydání vyjedná?
Je to minimálně v řádu měsíců, záleží na individuálních okolnostech. To řízení, o kterém jsem mluvil, trvá už několik měsíců. Jsou ale případy, kdy to trvá i roky. Extradiční řízení je velmi náročné.

Lidovky.cz: Pokud ho Spojené státy nevydají, bude stíhaný v USA?
Obecně je možné přebírat trestní řízení z jiné země, pokud stát svého občana nevydá. Ovšem dle amerického práva je to vyloučené. Uplatňují zásadu tzv. teritoriality, což znamená, že pouze za trestné činy spáchané na jejich území jsou občané stíháni a postihováni.

Před domem zavražděné rodiny hoří desítky svíček.

Před domem zavražděné rodiny hoří desítky svíček.

Lidovky.cz: Takže Dahlgrenovi by nic nehrozilo?
Ve Spojených státech ne. V případě, že by ho nevydali, by bylo možné ponechat ho v mezinárodním pátrání pro případ, že by opustil území USA. V jiné zemi by ho bylo možné zadržet a žádat znovu jeho vydání.

Lidovky.cz: Řízení o vydání povedete přímo vy?
Žádost o jeho vydání bude zpracovávat náš odbor (Mezinárodní odbor trestní). Je kompetentní žádat o jeho vydání a činit další kroky.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.