Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stane se šéf stalinistů poslancem?

Česko

Šéf komsomolců Lukáš Kollarčík se stal lídrem zlínské kandidátky KSČM pro podzimní parlamentní volby. Vedení strany je proti.

PRAHA Šéf stalinistického Svazu mladých komunistů Československa (SMKČ) Lukáš Kollarčík má šanci zasednout mezi poslanci.

Delegáti Krajské nominační konference KSČM ve Zlíně mu před týdnem dali nejvíce hlasů a postavili ho do čela krajské kandidátky. Z této pozice je přitom postup do sněmovny prakticky jistotou. Vedení strany je ale proti a definitivní verdikt padne až v pátek na zasedání Ústředního výboru KSČM.

O Kollarčíkově úspěchu informovali komsomolci na svém webu: „Předseda SMKČ s. Lukáš Kollarčík zvítězil na Krajské nominační konferenci KSČM Zlínského kraje a poměrem 35 hlasů ze 40 volitelů se stal lídrem zdejší kandidátky... Následné zasedání Krajské rady, přes ostrý odpor mnohých jejích členů, schválilo ‚doporučení‘, aby byl Lukáš ‚přeřazen‘.“ Do čela kandidátky se má podle webu posunout dosavadní poslanec za Zlín Vladimír Koníček, i když v primárkách propadl a skončil až devátý.

Předseda komunistické strany Vojtěch Filip triumf radikála potvrdil. Setrváním Kollarčíka v čele krajské kandidátky se nyní bude zabývat Ústřední výbor KSČM. Důvodem pro odstranění Kollarčíka nejsou podle šéfa KSČM jeho extrémní názory, ale fakt, že se volitelé na konferenci nedrželi závazných doporučení svých okresů. „Delegáti krajské nominační konference nedodrželi usnesení svých okresních konferencí a hlasovali jinak,“ vysvětlil Filip.

Pravda ale je, že vztahy mezi komsomolci a Filipem jsou již dlouho mimořádně napjaté. Současné vedení KSČM označují komsomolci za „oportunistické“ a „revizionistické“.

Filip se zase distancoval od řady aktivit SMKČ. K dalšímu vyhrocení došlo v sobotu během Lidické tryzny, kterou komsomolci narušili propagací svých názorů.

Po tomto excesu se Filip rozhodl zakročit proti těm komsomolcům, kteří jsou, stejně jako Kollarčík, členy strany. Komsomolci musí podle něj skončit s projevy extremismu. Pokud ne, mohlo by jim podle Filipa hrozit až vyloučení ze strany.

Filip také napsal komsomolcům dopis, ve kterém jim doporučuje, aby si přečetli Leninovo dílo – „Dětská nemoc levičáctví v komunismu“. Kollarčík kritiku na webu SMKČ odmítl s tím, že chyby se naopak dopustil Filip, když prý komsomolce „poškodil v očích části členů strany“. „Lenin prý kdysi řekl, že kdyby si měl vybrat jedno dílo, které by ze své tvorby vyřadil, byla by to právě Dětská nemoc. Nečinil by tak proto, že by již nesouhlasil se závěry, k nimž dospěl v tomto spisu, ale pro jeho časté zneužívání všemi směry,“ dodal Kollarčík. SMKČ vznikla loni jako jedna z následnických organizací po zakázaném Komunistickém svazu mládeže. Převzala velkou část jeho členů a dnes je zjevně nejsilnější radikálně komunistickou organizací. Na komsomolském webu lze například najít články, které se otevřeně zastávají Stalina a dalších představitelů jeho zločineckého režimu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!