Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
28. května 2019 14:09, aktualizováno  14:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Staněk stále bojuje. Zeman by dle Vojtěcha Filipa neměl jeho rezignaci přijmout

Vojtěch Filip během předvolební kampaně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojtěch Filip během předvolební kampaně. | foto: MAFRA

Praha Prezident Miloš Zeman by podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa neměl přijmout rezignaci ministra Antonína Staňka (ČSSD). Nejsou pro ni důvody a Staněk si podporu zaslouží, řekl v úterý novinářům Filip před svou odpolední schůzkou s hlavou státu. Po ní se Zeman sejde se Staňkem. Pak by měl oznámit, zda ministrovu rezignaci přijme.

Své stanovisko nezmění Filip ani s vědomím, že kdyby Zeman nepřijal Staňkovu rezignaci, Babiš by hlavě státu navrhl ministrovo odvolání v souladu s dohodou s vicepremiérem a šéfem ČSSD Janem Hamáčkem.

Důvodem pro setrvání Staňka v čele ministerstva je podle Filipa mimo jiné to, že v případě kritizovaného odvolání Jiřího Fajta z funkce ředitele Národní galerie Praha postupoval správně. Kontrolní zjištění k tomu Staňka opravňovalo, uvedl Filip.

„Drzost, kterou projevil pan Fajt, je ohromující,“ řekl předseda komunistů. Pokud by jiný úředník postupoval jako Fajt, byl by podle Filipa potrestán a šel by do vězení. „Jsem pro to, aby v kultuře fungovala kultura, nikoli zneužívání pravomoci úřední osoby,“ dodal předseda komunistů.

Staněk se znovu brání

Odcházející ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) uvedl, že důvody odvolání ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta vycházely z kontrol započatých již v roce 2016. Napsal to v odpovědi na dopis právního zástupce odvolaného ředitele, který Staněk dostal minulý týden a v němž ho Fajt žádá o omluvu. Staněk již dříve oznámil, že ke konci května kvůli kauze odejde z vlády. V úterý odpoledne bude jednat s prezidentem Milošem Zemanem.

Staněk Fajta spolu s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem odvolal v polovině dubna s odkazem na významná pochybení v hospodářské činnosti obou institucí. U Fajta kritizoval zejména autorskou smlouvu na více než milion korun, které si tehdejší ředitel vyplatil za kurátorskou práci na výstavách a expozicích.

Ministr kultury Antonín Staněk.

Ministr kultury Antonín Staněk.

Podle Fajtova advokáta Františka Vyskočila se důvody pro odvolání buď opírají o nepravdy, nebo „pravdivý skutkový základ komolí a vyvozují z něj nedovolené hodnotové soudy“. „Následkem takového jednání je hrubý zásah do cti klienta (Fajta), znevážení jeho jména a profesní reputace,“ uvedl Vyskočil. Ministrovi také vytýká to, že Fajtovi nebyl dán prostor se k pochybením vyjádřit. Staněk tím podle Vyskočila ohrozil Fajtovo postavení v Česku i v zahraničí, kde Fajt též působí.

Staněk v úterý napsal, že Fajta odvolal po zralé úvaze a konzultaci se svými poradci. Zopakoval, že ministr musí konat, pokud se objeví závažné skutečnosti nasvědčující tomu, že „by mohlo docházet k porušení zákona či jinému protiprávnímu jednání“. Situace v Národní galerii Praha tato kritéria beze zbytku naplňovala, uvedl.

Kulturní boj

Staněk Fajta odvolal v polovině dubna s odkazem na významná pochybení v hospodářské činnosti. Kritizoval zejména autorskou smlouvu na více než milion korun, které tehdejší ředitel dostal za kurátorskou práci na výstavách Národní galerie.

Bývalý ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt (vlevo) a pověřený ředitel...

Bývalý ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt (vlevo) a pověřený ředitel Muzea umění Olomouc (MUO) Ondřej Zatloukal spolu hovoří 20. května 2019 v Olomouci na koncertu, který uspořádalo MUO a je namířený proti krokům ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Ve stejný den ministr Staněk předal premiérovi Andreji Babišovi (ANO) svou rezignaci. Koncert zástupci muzea naplánovali ještě před tím, než Staněk ohlásil svůj konec ve vládě.

Staněk podle Filipa „udělal krok správným směrem“, kterým byla stabilizace kultury a podpora živé kultury. Filip ocenil také Staňkovo rozhodnutí o zachování otáčivého hlediště v Českém Krumlově, tedy z Filipova volebního kraje.

Filip jde za Zemanem s přímluvou za Staňka, neboť se mimo jiné domnívá, že pokud Staněk odejde, pokračoval by spor o českokrumlovskou divadelní točnu. Staněk nedávno rozhodl o setrvání točny v zámecké zahradě. Filip je poslancem za jižní Čechy.

Prezident Českého národního komitétu Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS) Václav Girsa sdělil, že postoj ministerstva kultury je v rozporu se závazkem ČR přemístit nevhodný objekt točny z unikátní zahrady. „Existuje řešení postavit nové otáčivé hlediště s potřebným zázemím mimo zámeckou zahradu, ale do její bezprostřední blízkosti. Současné divadelní hlediště je na konci životnosti, oprava nebo stavba nového na stejném místě by ukončila divadelní produkci v Českém Krumlově na několik let, je to nesmyslné a arogantní řešení,“ uvedl.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...