9. července 2012 21:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zavřeno. Stanicí Národní třída bude metro dva roky jen projíždět

Národní třída | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní třída | foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

PRAHA Kvůli stavbě administrativního a bytového centra Copa se v úterý na trase B pražského metra uzavře stanice Národní třída. Soupravy v ní nebudou zastavovat asi dva roky.

Podle dopravního podniku se stavba dotkne 21 tisíc cestujících. Lidé můžou vystupovat buď ve stanici metra Můstek, nebo Karlovo náměstí. Provoz tramvají, zejména ve frekventované Spálené ulici se nezmění.

Stanice se zcela promění

Samotná stanice a vestibul stanice Národní třída se v nadcházejících měsících úplně promění. Aneta Řehková z pražského dopravního podniku řekla, že rekonstrukce stanice vyjde na 233 milionů korun, dalších 275 milionů bude stát zkrácení eskalátorů a vybavení nového vestibulu, který se přesune do podzemí.

ČTĚTE VÍCE

Jeho stavbu za 88 milionů korun zaplatí investor. Lidé tak v budoucnu budou vystupovat z metra přímo do nové budovy s obchody, kavárnami a kancelářemi.

Výstavbu Copa centra a opravu stanice metra o několik let zdrželo rozhodování ministerstva kultury o památkové ochraně gotických sklepů, které se u Národní třídy našly. Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) nedávno potvrdila rozhodnutí svého předchůdce Jiřího Bessera (STAN), že chráněna bude jen část sklepů. Ministerstvo tak vyhovělo návrhu investora.

Multifunkční objekt

Stavbě už tedy nestojí nic v cestě. Projekt spoluvlastní skupina CPI podnikatele Radovana Vítka a podnikatel Sebastian Pawlowski, který byl v minulosti často spojován s vedením Prahy. Z materiálů, která má ČTK k dispozici, vyplývá, že dopravní podnik v roce 2007 prodal investorovi pozemky na Národní třídě za 425 milionů korun.

Multifunkční objekt za čtyři miliardy by měl mít čtyři podzemní a sedm nebo osm nadzemních podlaží. V šesti propojených budovách se plánují byty, kanceláře, pasáže s obchody a podle dřívějších informací i parkoviště pro 250 aut. Objekt bude propojen s obchodním domem Tesco.

Lidovky.cz, ČTK