Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Stanoví vláda povinné očkování pro určité profese? Posoudí to speciální komise

Andrej Babiš a Vojtěch Adam promluvili na tiskové konferenci ke zpřísnění protikoronavirových opatření. (18. listopadu 2021) foto: Petr TopičMAFRA

Aktualizováno
Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) v pondělí otevřela debatu o povinném očkování některých profesí proti covidu-19. Vznikne meziresortní komise, která ho posoudí.
  21:48aktualizováno  22:20

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) doplnil, že debatu by chtěl mít uzavřenou do konce tohoto týdne a příští týden vládě předloží stanovisko ministerstva.

„Bavíme se o kritické infrastruktuře, případně o zdravotnících a sociálních pracovnících. Uvidíme, možná že tam budou i další skupiny,“ řekl Vojtěch. Babiš uvedl i další státní zaměstnance, jako jsou vojáci, policisté nebo hasiči.

Nouzový stav vláda nakonec nevyhlásí, Vojtěch o to ani nežádal. Počká na vyjádření hejtmanů

Pro zavedení povinného očkování není podle ministerstva zdravotnictví třeba měnit zákon. Upravuje to vyhláška k zákonu o ochraně veřejného zdraví, dodal ministr.

Ministerstvo dnes k povinnému očkování celé populace vyzvala Česká lékařská komora. Také náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková nebo hlavní hygienička Pavla Svrčinová se domnívají, že povinné očkování je „čistší“ řešení než neustálé zpřísňování opatření pro neočkované. Minulý týden oznámilo Rakousko jako první evropská země, že od února tam bude vakcína proti covidu-19 povinná.

Proti nařízení očkování jako povinného se dříve stavěli zástupci současné i budoucí vládní koalice. Ministr zdravotnictví Vojtěch na konci října novinářům řekl, že o případném povinném očkování bude muset rozhodnout nová sněmovna, protože je pro něj třeba širší konsenzus. Kandidát na ministra zdravotnictví koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a PirSTAN Vlastimil Válek (TOP 09) zatím plošné povinné očkování odmítá.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat