Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Stará hudba jen tak nezrezaví

Česko

Dnes začínají Letní slavnosti staré hudby, které míní uctít virtuozitu

PRAHA Hudebníky z celé Evropy, kteří jsou mistry svých nevšedních nástrojů – klavichordu, barokního fagotu, houslí, cinku, flétny nebo sopránu a tenoru, představí devět setkání na Letních slavnostech staré hudby. Dneškem počínaje již po jedenácté ozvláštní historické prostory Prahy další ročník přehlídky, která tentokrát bude vzývat virtuozitu. Nikoli v novodobém zúženém smyslu závratné rychlosti hraní not a technické bravury ovládání nástroje nebo hlasu. Festival se pokusí o hlubší pochopení tohoto fenoménu, virtuozity souladu a citu, která ctí krásu.

Nově objevené sinfonie i virtuózní koncerty pro fagot, housle a flétnu českého barokního skladatele Františka Jiránka, jehož pravou identitu se podařilo až nyní objevit muzikologovi Václavu Kapsovi, nabídne už dnešní slavnostní zahajovací koncert Boemo furioso v Rudolfinu. Jiránkovy vivaldiovské souvislosti pak ukáže Vivaldiho koncert Lanotte, v němž se uplatní všichni protagonisté koncertu – Sergio Azzolini, jeden z předních hráčů na barokní fagot, Jana Semrádová, flétnistka, dramaturgyně festivalu i umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum stejně jako jeho koncertní mistryně, ruská houslistka Mariana Kataržnova.

Klasiku i objevy hudebních archivů pak nabídne až do 8. srpna dalších osm večerů. Dozvuk Tereziánského sálu Břevnovského kláštera umožní posluchačům ponořit se v koncertu nazvaném Klíč k srdci mému do něžného zvuku klavichordu v podání Miklóse Spányiho. Zde také navodí flétnistka Jana Semerádová a cembalistka Barbara Maria Willi prostředí postupimského dvora, kdy vládci tohoto světa (ještě) dbali o harmonii. V koncertu Sólo pro krále, míněno Bedřicha Velkého, také flétnisty a skladatele, zahrají skladby galantního stylu. Vzácné setkání s jiným tichým dechovým nástrojem, cinkem, nabídne v klášteře sv. Anežky koncert Umění diminucí. Novodobý mistr Bruce Dickey tohoto hráčsky extrémně obtížného nástroje, v jehož průzračném, avšak měkkém a zpěvném tónu blízkém lidskému hlasu se snoubí krása žesťů a dechů, rozezní beze slov madrigaly Orlanda Lassa a Diega Ortize.

Rozkvět houslového umění v Čechách 17. století představí v refektáři kláštera dominikánů v Jilské ulici soubor Harmonie Universelle v čele s Florianem Deuterem. Program dalšího koncertu Fantazie a variace vychází z odkazu španělské renesanční hudby, kterou ozvláštní na zámku Troja improvizační umění souboru Accademia del Piacere. Dva koncerty budou věnovány pěveckému umění – v Martinickém paláci účinkuje Marie Skiba, díla renesančních skladatelů uvede v letohrádku Hvězda vlámský soubor Il Trionfo del Tempo v čele s tenoristou Janem van Elsackerem.

Na závěr festivalu francouzský taneční soubor La Compagnie l’Eventail s českým orchestrem Collegium 1704 protančí barokní Evropou. V Divadle Hybernia tak připomene, že v prostoru domu U Hybernů hrabě Jan František Sporck provozoval na konci 18. století divadlo.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...