130 let

Staré antény už budou na nic

Česko

Digitalizace dolehne i na Brno, do vypojení klasických televizních vysílačů zbývá několik týdnů. Mnoho lidí přitom o nadcházející změně ani netuší.

BRNO Desetitisíce obyvatel Brna mohou od září přijít o televizní signál. Radiokomunikace totiž definitivně odpojí „nedigitální“ televizní vysílače na Hádech a Barvičově. A neexistuje statistika, pro koho jsou hlavním zdrojem signálu.

Spíše než obyvatelé domků přitom mohou být postiženi ti, kdo využívají společné televizní antény. „Bohužel neexistují žádné ověřitelné údaje o počtu společných televizních antén, které jsou skutečně využívány pro příjem zemského vysílání,“ připouští Zdeněk Duspiva, který je předsedou celostátní pracovní skupiny koordinující přechod na digitální televizní vysílání.

V mnoha případech totiž původní rozvody společných televizních antén slouží pro rozvod kabelové televize či signálu ze satelitu, případně je už v některých domech nevyužívají lidé vůbec. V těchto dnech míří na adresy 2700 brněnských bytových družstev a sdružení vlastníků bytů dopis upozorňující na odpojení vysílačů.

Podle průzkumu, který si koordinační skupina nechala zpracovat u agentury CCcentre, stále klasické televizní vysílání přijímá asi čtvrtina Brňanů. A jen o něco málo méně jich vůbec netuší, jak na ně dopadne digitalizace televizního vysílání. Proto se nyní zástupci firem, které se do digitalizace zapojily, snaží vysvětlit například starším lidem, jak postupovat. Zprovoznili pro to bezplatnou informační telefonní linku 800 90 60 30 a internetové strany www.digitalne.tv.

Takzvaná televizní analogová tma, při níž funguje pouze digitální vysílání, už přikryla Prahu, západní a jižní Čechy. Brno a jeho okolí je další na řadě. „V Čechách se lidé připravili včas. Ti, kteří neměli příjem zajištěný prostřednictvím kabelu, satelitu či internetu, si pořídili set-top-box či jiné zařízení zpracovávající digitální signál,“ připomínají koordinátoři.

Přechod na digitální televizní vysílání se netýká těch, kteří přijímají televizní signál přes kabel, satelit nebo internet, ale pouze těch, kteří přijímají zemské analogové televizní vysílání, tedy „přes anténu“.

Zejména přepojení společných televizních antén může být náročné – a přestože firmy mají nyní volné kapacity, nemusejí vše v září zvládat. „Přitom digitální vysílání funguje už nyní, takže není důvod odkládat přepojení na poslední chvíli,“ potvrdil jeden z podnikatelů, kteří se přepojováním zabývají.

Brno pro ně může být trošku specifické. I po odpojení Barvičovy a Hádů bude fungovat vysílač Kojál. I tam ale analogové vysílání příští rok skončí. Plán odpojování po celé republice směřuje k roku 2012, kdy by jako poslední měly přestat fungovat vysílače na Zlínsku a Jesenicku. Do té doby je mimo jiné potřeba vyřešit šíření digitálního signálu a to, jak postupovat v místech, kam se nedostane. Na rozdíl od klasického vysílání ale nebude potřeba tak hustá síť dokrývacích vysílačů, které dříve stály nad mnoha vesnicemi.

***

ANALOGOVÁ TMA

Kojál se udrží, Hády a Barvičova ne

* Od konce září přestanou analogově vysílat oba brněnské televizní vysílače: Barvičova a Hády. Část města i pak zachytí signál z vysílače Kojál, ale i ten čeká kvůli digitalizaci odpojení nejpozději v polovině roku 2011. * Z Barvičovy v současné době vysílá program ČT 1 na kanále 52 a Nova na kanále 49, z Hádů pak na kanále 55 stanice Prima. * Koordinátoři přepojování upozorňují, že problém se může týkat nejen jednotlivců, ale i společných televizních antén ve velkých domech.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás