Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Staré továrny jsou investiční propadák

Česko

Obrovské náklady na obnovu a velká míra rizika lámou vaz i nejzkušenějším developerům. Utíkají na pozemky za městem

PRAHA Doslova dírou v zemi skončil velkolepý plán developerské společnosti Codeco na výstavbu postavit areál kanceláří s názvem Kolben Cube. Obnova 22 tisíc metrů čtverečních chátrajícího území bývalé továrny ČKD v pražských Vysočanech byla nad její síly. A není zdaleka jediná.

I když společnost investovala jen do přípravy území zhruba sto milionů korun, ztráta klíčového nájemce ji dohnala k úplnému pozastavení výstavby. Kvůli nedostatku financí a nízkému zájmu o kanceláře byla stavba, která měla být původně dokončena v prvním čtvrtletí letošního roku, v prosinci loňského roku zakonzervována.

Stavba se tak stala ukázkovým příkladem projektu, které odrazují investory od revitalizace takzvaných brownfields, tedy starých opuštěných průmyslových lokalit.

Prostory chátrajících továren totiž nesplňují současné potřeby potenciálních nájemníků - v kurzu je momentálně „rychlá“ výstavba na míru, která v době ekonomické nejistoty umožňuje dostatečné pružně reagovat na výkyvy poptávky.

Obnova takového území je nejen časově, ale také finančně nesmírně náročná. „Je navíc velice obtížné získat na něco takového úvěr,“ řekl obchodní ředitel realitní společnosti Naxos Libor Nevšímal s tím, že ve většině případů jsou developeři nuceni financovat projekt z vlastních prostředků. Razantně se tak snižuje počet možných zájemců.

Například konzultant oddělení průmyslových nemovitostí v poradenské společnosti Jones Lang LaSalle Miroslav Kotek tvrdí, že ročně řeší pouze dvě až tři poptávky na koupi brownfields. „Těchto poptávek máme do pěti procent. Revitalizace je dlouhodobý závazek, který současným požadavkům firem nevyhovuje,“ dodal Kotek.

Velkého množství překážek, které brání většímu zájmu ze strany investorů, jsou si dobře vědomy i kraje, které by se problematických areálů na svém území rády zbavily.

„Mezi největší nevýhody lze bezesporu zařadit často složité nebo problematické vlastnické vztahy, ekologické zátěže, vysoké náklady na regeneraci, někdy i zdlouhavou projektovou přípravu. Mnoho lidí a investorů tyto areály odrazují už jen svým vzhledem a technickým stavem,“ shrnula Jana Pavlíková z karlovarského krajského úřadu.

Kraje však samy mají jen minimum možností, jak slabou poptávku podpořit. Účinné motivační nástroje ze strany státu totiž prakticky neexistují. „Development brownfieldů je složitý proces, který vyžaduje dokonale fungující systém podpor ze strany státu. Bohužel, současná podpora je nejednotná, nemáme dostatečné právní úpravy a čerpání z evropských fondů je omezené. Není zde také žádný motivační nástroj, který by zvýhodňoval investora při realizaci takového projektu,“ řekl k tomu Kotek.

Dočasnou úlevu přinesl alespoň boom solárních elektráren, zvýšily zájem investorů o vhodné pozemky. „V posledním roce razantně stoupla poptávka po brownfields vhodných pro výstavbu fotovoltaických elektráren, avšak opět utichla po legislativním zásahu státu, kterým se bude měnit cena za výkup energie,“ potvrdil Igor Gargoš, ředitele odboru koncepce regionálních projektů agentury CzechInvest.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!