Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Staří pánové“ nemilují pouze hokej

Česko

Zdá se vám bláznovství hrát hokej v 47 letech jako Chris Chelios? Svět ale zná i daleko starší sportovní „důchodce“. PRAHA Můžete být paf ze sprinterských rekordů Usaina Bolta. Můžete hltat fotbalové kličky Cristiana Ronalda či si vysnít návrat Michaela Schumachera do formule 1.

Stejně jako obdivovat věk Chrise Cheliose.

Ve svých 47 letech je tenhle chlapík stále odhodlán hrát NHL. Přitom o chuť do hokeje ho nepřipravil ani nezájem Detroitu, kde působil posledních 10 sezon. „Vím, že je v mém věku těžké sehnat klub,“ prohlásil americký zadák. „Ale říkám: já chci hrát tuhle hru dál.“ Do kdy?

Tak jako se u Boltových rekordů ptáte, kde až končí hranice lidských možností, Chelios jako by chtěl poodkrýt, dokdy že je možné udržet se ve vrcholovém sportu.

Pravda, v každém je to jiné.

„Záleží na tom, jak byl kdo zraněný a na kolik se věnuje rehabilitaci,“ podotýká lékař Miloš Barna. „A samozřejmě také na jedinci a jeho sportovním odvětví.“

Třeba u sprinterů americké studie spočítaly, že jejich ideální věk pro světový rekord čítá kolem 27 let - přitom „šílený“ Bolt je přepisuje už o pět roků mladší. U sportovní střelby naopak obecně platí vyzrálost a zkušenosti. A chcete-li se vrátit k atletice, tvrdí se totéž také o vytrvalcích.

Existují i jakési extrémy. Takový Švéd Oscar Swahn si v roce 1920 vystřílel svou šestou olympijskou medaili, když mu bylo 72 let a 280 dní. Loni na hrách v Pekingu zase startoval v parkuru Japonec Hiroshi Hoketsu - v 67 letech nejstarší olympionik, jenž poté hrdě pronesl svůj plán, že by nechtěl chybět ani v Londýně.

Ještě zpět k Cheliosovi: Když se znovu ozvaly jeho problémy s koleny, většina lidí mu odpočítávala poslední měsíce. Jenže hrál dál a před rokem vyhrál s Red Wings svůj třetí Stanley Cup.

Recept?

„Pil hodně pivo a jídelníček si moc nehlídal,“ prozradil na něj kdysi český brankář Dominik Hašek. „Zato ale jezdil na rotopedu v zapnuté sauně,“ dodal bývalý spoluhráč. Nepředstavitelné...

Teď Chelios představuje novodobého Gordieho Howea - legendu, jež ukončila kariéru až v 52 letech. On sám si z něj nedávno dělal legraci, že jeho věkový rekord jednou překoná. Hráč se pouze pousmál: „Ani náhodou.“ Fotbal má nižší „životnost“ Hokej je nejrychlejší kolektivní hra světa. Šance zůstat u ní déle je však větší než třeba ve fotbale.

„Když to odlehčím, dá se tam víc podvádět. Tedy že ve skluzu na ledě můžete spíš šetřit svaly s klouby, než když běháte po hřišti,“ přibližuje doktor Barna, pečující o fotbalisty Slavie a hokejisty Sparty.

Přesto se například italská ikona Paolo Maldini loučil letos s AC Milan v 41 letech. Jak dlouho by mohl hrát český záložník Pavel Nedvěd, který patřil mezi největší dříče evropských lig?

„Klidně do devětatřiceti,“ odhaduje Barna. „Ale on byl právě výjimečný svým přístupem k fotbalu.“

Nedvěd, Hašek. 37letý hokejista Jaromír Jágr, jeho stejně starý exparťák Martin Straka... Mají nejlepší věk za sebou, ale vědět o sobě stejně dávají dál.

Snaží se i Chelios, o nějž projevil velký zájem ruský Petrohrad. Nekývne-li mu a zůstane v zámoří, jeden primát si uchová. Primát nejstaršího profesionálního sportovce v Severní Americe.

***

Sportovní matadoři Hokej V NHL je momentálně nejstarší Chris Chelios (47), v extralize vládne Dominik Hašek (44). Fotbal Italský veterán Paolo Maldini se letos rozloučil s AC Milán v úctyhodných 41 letech. Atletika Ještě před rokem se jamajská veteránka Merlene Otteyová proháněla v barvách Slovinska coby 48letá sprinterka. Basketbal Loni se Nancy Liebermanová na týden upsala Detroitu, aby jako 50letá vytvořila nový věkový rekord ve WNBA. Box Loni v prosinci se Evander Holyfield vrátil ve svých 46 letech do ringu - porážkou. Vodní slalom Česká kajakářka Štěpánka Hilgertová dál závodí se zápalem, třebaže jí je 41 let. Veslování Skifaře Václava Chalupu čeká v jeho 41 letech další světový šampionát kariéry. Jezdectví Japonec Hiroshi Hoketsu odjel loni na hrách v Pekingu parkur jako 67letý závodník. Golf Tom Watson nedávno útočil na svůj šestý triumf na British Open v kariéře. V 59 letech. Baseball Nadhazovač Jamie Moyer je v zámoří matadorem prestižní soutěže. V kolonce má 46 let.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...