130 let

Demonstrace chuligánů na Staroměstském náměstí. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Rozhovor

Staromák byl typický střet s extremisty. Nasadit policisty do davu je běžný postup, říká expertka

Česko
  •   16:05
PRAHA - Z řad demonstrantů, jejichž akce se v neděli na Staroměstském náměstí zvrhla v násilné potyčky s policií, se ozývají stížnosti na provokaci ze strany policie. Její členové v civilu měli údajně přímo podněcovat k násilí. Podle expertky na českou extremistickou scénu a absolventky policejní akademie Barbory Vegrichtové je nasazování lidí do davu běžné. „Jedná se o rutinní bezpečnostní praxi, která posiluje akceschopnost zasahujících policistů,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Z centra Prahy se stalo bojiště. Policie s chuligány válčila o Staromák, řež na náměstí vyvolalo 400 radikálů

Lidovky.cz: Připomínalo vám dění na Staroměstském náměstí „tradiční“ střety extremistů s policisty?
Ano, tato událost skutečně odpovídá „tradičním“ střetům extremistů s policií, tak jak je Česká republika již zažila v devadesátých letech nebo v první dekádě nového tisíciletí, například střety pravicových a levicových extremistů v roce 2007 v Praze nebo v litvínovském Janově v roce 2008. Problémoví účastníci demonstrace užívali během nedělního shromáždění verbální násilí. Třeba skandování ACAB (All cops are bastards, volně přeloženo jako „Všichni policisté jsou bastardi - pozn. red.) což je mezinárodní protipolicejní akronym registrovaný i v průběhu podobných střetů fotbalových hooligans s policií před, v průběhu nebo po skončení fotbalových zápasů.

Většina zúčastněných má sebou národní symboly jako vlajky. Vzduchem se nesou...
Demonstrace chuligánů na Staroměstském náměstí.

Stejně tak další rétorika, oděvní symbolika a hesla měla u části účastníků nenávistný charakter, který je běžně užívaný zejména krajně pravicovou extremistickou scénou, hooligans anebo obdobnými kriminálními subkulturami. Celková dynamika střetu, požívání alkoholu, dehonestace, napadání policistů, házení předmětů a další verbální a neverbální útoky jsou charakteristické pro tyto stiuace.

Barbora Vegrichtová

  • absolvovala Policejní akademii České republiky v Praze
  • později tam zastávala také post děkanky Fakulty bezpečnostně právní
  • odborně se věnuje zejména extremismu, radikalizaci a s nimi související organizované kriminalitě
  • je členkou České kriminologické společnosti a Evropské expertní sítě pro otázky terorismu
  • v současnosti působí na Katedře zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva na Fakultě biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze

Lidovky.cz: Jak je dle vašich zkušeností napojeno na extremistickou scénu prostředí fotbalových fanoušků?
Propojení fotbalových hooligans s extremistickou scénou má v českém prostředí již historické kořeny, a to zejména s pravicovými extremisty, ať již formou členství v těchto strukturách nebo neformálně sdílením stejných názorů a idejí, zejména s rasistickým, xenofobním nebo antisemitským podtextem, ať již během demonstrací, v užívané symbolice nebo na sociálních sítích. Během nedělního shromáždění o tom nasvědčovala skandovaná hesla „Čechy Čechům“, „Nic než národ“, „Prymula do plynu“, barevná symbolika a jiné.

Lidovky.cz: Účastníci si stěžovali na policejní provokaci, údajně přímo od „agentů“ v civilu v davu. Je nasazení policistů v civilu běžnou taktikou? K čemu pomůže?
Stylizace do role „obětí“ systému a policejní brutality patří dlouhodobě do tradičních scénářů a rétoriky extremistických skupin i hooligans a je zcela účelová. Nasazení policistů v civilu je běžnou součástí operativní a taktické činnosti policie a slouží především k mapování, vyšetřování a dokumentaci situace na místě události a efektivnímu přijetí opatření. Jedná se o rutinní bezpečnostní praxi, která posiluje akceschopnost zasahujících policistů a zajišťuje včasné předávání informací o situaci.

Lidovky.cz: Jak jsou obvykle v takových situacích policisté instruování ohledně použití síly?
Všichni zasahující policisté se v těchto případech řídí zákonem a jsou pro tyto velké akce pečlivě vyškoleni a vycvičeni pro případ hromadného porušování veřejného pořádku. Policisté se, mimo jiné, učí taktice zákroku pod jednotným velením, rychle a efektivně zvládat situace a odvracet další rizika, aby konflikt nevygradoval a nedošlo k ohrožení zdraví a životů občanů a dalším škodám. Z mého pohledu policie postupovala naprosto profesionálně.

Známý boxer Pála vystoupil jako řečník na Staromáku. Pak seskočil z pódia, aby se postavil chuligánům

Lidovky.cz: Jak vnímáte takovou akci a její průběh v kontextu toho, že se země nachází ve stavu nouze?
Násilí fotbalových chuligánů je neakceptovatelné v jakékoli době. V tomto případě je obzvláště odsouzeníhodné, neboť se stát nachází v nouzovém stavu a agresivní účastníci z řad fotbalových chuligánů zneužili situaci k vyvolání násilí. Takové chování je třeba důsledně postihovat.

Policie se ohradila proti spekulacím

Muži zákona se během pondělního odpoledne na Twitteru ohradili proti spekulacím, že boje na Staroměstském náměstí rozpoutal někdo z jejich lidí. „Policie se ohrazuje proti spekulacím šířeným na sociálních sítích, kde jsou policisté v civilu označováni za policejní provokatéry a iniciátory včerejšího násilného střetu. Na videu je policista antikonfliktního týmu, který se přesouvá plnit služební úkoly na jiné místo. Před zraky novinářů a veřejnosti, na místě s vysokou koncentrací osob nasedl do označeného policejního vozidla a odjel. Úvaha, že pár minut před tím úmyslně vyvolal konflikt mezi PČR a fanoušky a následně před zraky všech odjel policejním vozidlem, nedává smysl,“ uvedli policisté na Twitteru.

Autor: mb
  • Vybrali jsme pro Vás