Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Staroměstský orloj má nového patrona

Orloj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orloj | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Polohy nebeských těles, soumrak a svítání, astroláb, zvířetník, figury apoštolů či zvonící kostlivec. To vše dohromady tvoří jeden z nejmagičtějších symbolů Prahy - Staroměstský orloj. Je to ale také nevděčný složitý stroj, který potřebuje neustálou péči a dohled - čtyřiadvacet hodin denně. A právě tu vždy zajišťoval pražský orlojník. Posledních dvacet let o orloj pečoval Otakar Zámečník. To se teď změní.

Pomyslný klíč od orloje v pondělí převezme restaurátor Petr Skála. A odcházející orlojník na jeho adresu už stačil vznést pochybnosti. „Že je někdo restaurátor, ještě neznamená, že je taky hodinář,“ podotkl Zámečník.
„Jsem profesionál, s orloji umím.“
Nový „pán“ orloje se tak musel hned zpočátku obhajovat. „Pan Zámečník by mě sice možná poučil, jak říká, ale tahle práce je spíš o profesionálním přístupu, o respektu, než o nějakém zaučování. Pražský orloj je sice unikátní, ale je geniální v tom, jak je vlastně jednoduchý,“ řekl Skála s tím, že s orloji už má dlouhodobou zkušenost a zná dobře i ten pražský.

„Jeden stroj už jsem navrhl i sestrojil sám“

„Ten orloj znám, byl jsem tam mnohokrát, znám i všechna jeho specifika,“ říká Petr Skála, nový pražský orlojník.

* LN Jak dlouho už se věnujete práci se starými věžními hodinovými stroji?

Dělám to na základě licence, navíc mám ještě živnostenský list v oboru hodinářství. Mám praxi v oboru přes sedmnáct let a jsem soudním znalcem v oboru věžních hodin.

* LN Máte už nějakou zkušenost přímo s orlojem?

Samozřejmě, opravoval jsem orloj v Litomyšli, Mnichově Hradišti. Jeden menší funkční orloj mám dokonce i doma - sám jsem ho navrhl i sestrojil. Je podobný tomu pražskému, s klasickým soukolím, ekliptikou, Sluncem a Měsícem.

* LN Troufnete si tedy i na ten staroměstský?

Ten orloj znám, byl jsem tam mnohokrát, znám i všechna jeho specifika. Například závěrkové kolo orloje pracuje na principu matematické hříčky, což je unikátní. A takových zvláštností je tu spousta.

* LN Zvládnete to od začátku sám?

Pozor, budu sice orlojník, ale jeden člověk se o orloj nepostará. Stejně jako můj předchůdce budu mít i já kolem lidi z firmy L. Hainz, která o orloj pečuje.

* LN Jak se spravuje orloj?

Nesmíte se nechat svést prvním zdáním, že chyba je tam a tam. Většinou je totiž někde zcela jinde.To potvrdila i Blanka Hainzová, jednatelka firmy L. Hainz, která se o orloj stará už od konce devatenáctého století. „Hlavní problémy vznikly u nás ve firmě. Otakar Zámečník chtěl prodloužit smlouvu na dobu určitou do roku 2015 a chtěl měsíčně čtyřicet tisíc na ruku! Snažila jsem se mu vysvětlit, že na to nemáme, ale bohužel jsme se nedohodli. Ta mediální válka, kterou proti nám Otakar vede, mě ale mrzí,“ popsala Blanka Hainzová.

Podle ní Zámečník obelhává lidi, když vytváří dojem, že jeho odchodem je provoz orloje ohrožen. „Není to tak, je to lež. Tím vlastně urazil celý náš tým kluků, kteří na orloji pracují. Jeden člověk to zkrátka nedělá, ani dělat nemůže. To by nesměl být nikdy nemocný, nikdy by si nesměl vzít dovolenou, ani by snad nemohl spát, když máme s městem smlouvu na nepřetržitý servis,“ dodala Hainzová.

Nový pražský orlojník není z Prahy Petr Skála, který teď bude o orloj pečovat, spolu s manželkou již sedmnáct let opravuje staré věžní hodiny. Většina z nich bývá barokních, tedy stará dvě stě padesát až tři sta let. Restauroval už i orlojové stroje.

I když se z něj v příštích dnech stane jeden z „maskotů“ hlavního města, Petr Skála není Pražan. Bydlí v Sadské u Nymburka. Ujišťuje ale, že na „Staromáku“ může být do půl hodiny. Hainzová v tom také problém nevidí. „Kdyby to byl třeba Brňák, tak neřeknu. Ale tohle přece nemůže nikomu vadit. Navíc tu potřebnou licenci má jen pět lidí v republice a žádný není z Prahy. Skála je nejblíž,“ vysvětlila Hainzová. Oba orlojníci se tak nakonec zřejmě vymění stejně hladce, jako figury apoštolů na orloji.

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...