Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Starosta a jeho irácké pouzdro na doutníky

Česko

LONDÝN Kožené pouzdro na doutníky, které si londýnský starosta Boris Johnson přivezl na památku z Iráku, se mu teď stalo přítěží. Britská policie totiž začala vyšetřovat, zda se předmět, který kdysi patřil pobočníkovi popraveného diktátora Saddáma Husajna, nemá zařadit mezi uloupené irácké artefakty.

Konzervativec Johnson, který obvinil labouristy, že záležitost rozvířili už v rámci předvolební kampaně v předchozích měsících, v pondělí pro jistotu oznámil, že předmět raději odevzdal úřadům. Do čela londýnské radnice byl zvolen minulý měsíc.

Pouzdro z trosek O tom, jak k pouzdru přišel, Johnson kdysi napsal článek. Když se ještě živil jako novinář, zavítal v roce 2003 do Iráku krátce poté, co do něj provedly invazi Spojené státy a jejich spojenci včetně Británie. Při návštěvě vybombardovaného domu tehdejšího iráckého vicepremiéra Tárika Azíze narazil na červené kožené pouzdro čnějící zpod zaprášených trosek. A na památku si je odnesl.

Johnson s poukazem na okolnosti odmítl souhlasit s tím, že by se záležitost měla považovat za krádež. Azízovi právníci mu prý dokonce napsali dopis, že má pouzdro považovat za dárek. Policejní vyšetřování pak označil za směšné a za maření času úředníků. Londýnský Scotland Yard dnes to, že se tím zabývá, potvrdil a uvedl, že předmět, o kterém se musí zjistit, zda se má považovat za součást iráckého kulturního dědictví, bude zadržovat až do uzavření vyšetřování.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...