Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starosta Jančík: Dohoda, že už nebudu kandidovat, je mrtvá

Česko

  16:28
PRAHA - Starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) považuje za mrtvou dohodu z roku 2006, v které se zavázal, že výměnou za post na tehdejší kandidátce nebude v příštích komunálních volbách v Praze 5 kandidovat. Řekl to na středeční tiskové konferenci.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík. foto: ČTK

Primátor Pavel Bém ale považuje dohodu za platnou. Je tedy možné, že Jančíkovo jméno bude ve volbách v příštím roce opět figurovat na kandidátce ODS. Tvrdí ale, že určitě nebude lídrem.

Jančík: Dohoda nesplnila svůj účel
"Dohodu považuji za mrtvou už z toho důvodu, že její signatáři už nejsou členy ODS. Splnila svůj účel, když se díky ní podařilo vyřešit krizi," uvedl Jančík. Podle něj dohoda nenaplnila ani některé sliby o rozdělení funkcí. V radě Prahy 5 měl totiž například usednout zastupitel Ondřej Gál, který ale po volbách přešel do opozice. Jančík dnes také řekl, že neví, jak se do dokumentu dostala ona věta o tom, že nebude kandidovat.

Primátor Bém, který dohodu inicioval, sdělil, komunální volby jsou za rok a v tuto chvíli nemá důvod nic komentovat. Podepsané dohody pro něho prý platí a sám je vždy dodržuje.

Jančík tvrdí, že hledá svého nástupce
Na to, že Jančík zřejmě dohodu nedodrží, upozornili už někteří Jančíkovi kritici. Například Věci veřejné (VV), které letos v Praze 5 sepsali petici za Jančíkovo odvolání, se domnívají, že by smíchovský starosta mohl usilovat i o post na radnici hlavního města. Uvádějí to v prosincovém čísle svého magazínu Pražan.

Jančík ale tvrdí, že hledá svého nástupce. "Mám dva nebo tři tipy," řekl novinářům. Kdo by to mohl být, ale nechtěl říci. Pokud už by Jančík po příštích komunálních volbách nebyl v placené funkci na radnici, vrátil by se prý k podnikání.

Z politiky se Jančík stáhnout nechce
Podle událostí letošního podzimu se ale Jančík z politiky stáhnout nechce.

V listopadu byl zvolen místopředsedou pražské ODS. Podle některých zdrojů z ODS se tak stalo díky tomu, že pomohl Bémovi udržet předsednické křeslo.

Svůj vliv upevňuje zřejmě také díky svým spolupracovníkům na vyšších postech. Jeho dlouholetá kolegyně Andrea Češková byla v červnu zvolena europoslankyní, jeho místostarostka Lucie Vávrová zase figurovala na volitelném místě do předčasných voleb do sněmovny a zřejmě tam zůstane i v řádném termínu voleb.

Dohodu podepsal i Bém
Dohoda, že Jančík nebude znovu usilovat o místo na smíchovské radnici vznikla před komunálními volbami v roce 2006. Tehdy se v ODS v Praze 5 objevilo podezření, že do strany byli nabíráni lidé, kteří měli podpořit kontroverzního Jančíka. Jančíkovi kritici v ODS kvůli tomu usilovali o to, aby starosta nebyl lídrem kandidátky. Do sporu pak zasáhl pražský primátor Pavel Bém a zprostředkoval dohodu. Podle té v čele kandidátky stanul Jančík, výměnou za to ale přislíbil, že ve volebním období 2010 až 2014 nebude jeho jméno figurovat na kandidátce do zastupitelstva Prahy 5.

Dohodu tehdy kromě Béma a Jančíka podepsali také František Laudát, bývalý poslanec ODS a současný předseda pražské TOP 09, dále senátor ODS Miroslav Škaloud, Jančíkovi místostarostové Lucie Vávrová a Lukáš Herold a David Rýc, který ODS rovněž opustil. Díky dohodě se Jančík znovu stal starostou Prahy 5.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat