Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starosta Nového Bydžova se pustil do 'cikánů': Otravují, kradou, znásilňují

Česko

  16:06aktualizováno  20:47
NOVÝ BYDŽOV - Do svých rukou vzal situaci v Novém Bydžově na Hradecku starosta Pavel Louda (ODS). Po opakujících se problémech s romskou menšinou ve městě, které vyvrcholily znásilněním jednadvacetileté dívky, starosta sepsal ostré prohlášení, v němž popisuje, jak v Novém Bydžově "cikáni otravujou, kradou a znásilňují".

Kvůli tomu převzal přímé velení nad městskými strážníky. Ti navíc dostanou auto a vycvičeného psa, aby mohli po městě účinněji a rychleji sjednávat pořádek.

"Cikáni se rozvalují na lavičkách"
Velmi ostré prohlášení, pod nímž je podepsaný starosta Louda a vedoucí Odboru pro sociální věci a zdravotnictví Daniela Lusková, na internetových stránkách města vyvěsili ve čtvrtek.

"Počet Romů narostl za posledních pět let na 5 %, roztahují se ve městě, otravují, kradou, znásilňují. Čas, kdy slušný občan pracuje, cikáni tráví rozvalení na lavičkách na náměstí a spokojeně klábosí.

Čtěte komentář LN

Město hloubkovým šetřením zjistilo, že třetina cikánů nemá ve městě trvalý pobyt, přesto tady čerpá veřejné služby," píše bez servítek vedení radnice. Bydžov má celkem zhruba 7000 obyvatel.

Starosta Nového Bydžova Pavel Louda.

Starosta očekával, že prohlášení s titulkem "Cikáni znásilnili, město
chystá zvláštní opatření", v němž například píše, že "občané chtějí, aby cikáni zmizeli", vyvolá pozornost. "Cílem mého prohlášení bylo

Páchne to fašismem, míní socioložka Šiklová

"Vydá-li takovýto text státní úředník, tak to tu opravdu páchne fašismem," řekla pro server Romea.cz socioložka Jiřina Šiklová. "Pokud je rasistou starosta, tedy jedinec, který je placen státem, tak by měl být odvolán ze své funkce. Nejlepší by bylo, kdyby ho odvolali občané Nového Bydžova, kteří nejsou rasisty," dodala Šiklová.

Podle Čeňka Růžičky, předsedy Výboru pro odškodnění romského
holocaustu, je starostovo vyjádření nebezpečné a starosta jej dělá proto, aby získal politické body. Kriminální chování bydžovských Romů Růžička
odsoudil.

na problém upozornit, protože se kolem toho léta chodí po špičkách a nikdo si toho nevšímal," připustil pro server Lidovky.cz Louda.

Koho chytneme v herně u automatu, přijde o dávky, hrozí starosta
Přitom starosta byl letos do čela města zvolen už popáté. Jedním z jeho předvolebních slibů bylo právě zvýšení bezpečnosti ve městě. Po opakujících se problémech s romskou menšinou, které vygradovaly znásilněním jedenadvacetileté dívky, město plánuje založit Výbor pro bezpečnost ve městě.

Starostovi se také nelíbí, že se jen málokdy ve městě objeví státní policie, která by na bezpečnost dohlížela. Městští strážníci podle něj na to sami nestačí. "Pokud jsou vyjetí mimo město, neboť jejich správní území je širší, je město bez ochrany a cikáni vesele řádí, řvou, vyhrožují, ohrožují noži, kradou, znásilňují," popisuje starosta v prohlášení. "Cukrování života cikánům už bylo dost," stojí v textu.

Nový Bydžov

Proto také hodlá radnice zvýšit od příštího roku počet strážníků, velet jim navíc bude sám starosta. Strážníci dostanou také auto a vycvičeného psa, aby mohli rychleji a účiněji zasahovat. "Městská policie má pomáhat zabezpečení pořádku ve městě a v tomto případě klást daleko větší důraz na romskou menšinu," zdůraznil starosta.

Hodlá se také zaměřit na kontrolu heren a barů. "Kdokoli bude přistižen u automatu a je na dávce hmotné nouze, bude mu dávka neprodleně odejmuta navzdory očekávaným soudním procesům v této věci," píše v prohlášení.  

Chtěl jsem říct jen to, co cítí většina, hájí se Louda
Louda odmítl, že by zveřejněním prohlášení podporoval rasovou nesnášenlivost, počítal prý s tím, že se na něj kvůli tomu přivalí vlna

Chápu starostův pocit bezmoci, říká krajský radní

Krajský radní pro sociální oblast a starosta nedalekého Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil (KDU-ČSL) řekl, že reakci starosty Pavla Loudy na poslední události ve městě naprosto chápe. "Pocit bezmoci starosty i obyvatel města chápu, je nutné si však uvědomit, že některé cíle, jako například zastavení sociálních dávek problémovým lidem, jsou nesplnitelné," řekl Uchytil.

kritiky. "Už se objevily i takové hlasy, že podněcuji rasovou nesnášenlivost, ale já jsem se snažil říct jen to, co cítí většina lidí, kterých se to dotýká. A chtěl jsem na to upozornit," vysvětluje Louda.

Ne všichni zastupitelé však s razantním postupem města souhlasí. "Do voleb jsem šel proto, aby se situace s Romy řešila. Dlouho s nimi pracuji, mám vlastní koncepci a myslím, že tento problém se musí řešit jiným způsobem," uvedl zastupitel Josef Žibrún (Sdružení SOS).

Prohlášení bydžovské radnice kritizuje řada politiků, podle nich jsou ostrá slova na adresu Romů nepřijatelná, uvedla televize Nova. "Házet všechny do jednoho pytle není možné, to by skutečně byl rasismus," řekl premiér a předseda ODS Petr Nečas. Podle lídra opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky by politici spíš "před silnými slovy měli upřednostňovat praktické řešení".

Ve městě ale vznikla také petice na podporu zvýšení bezpečnosti Nového Bydžova, která je přímo namířená proti romské menšině města. Občané na ni narazí po celém městě. "Tady je přepadení pomalu každý den. Naše děti jsou napadány dokonce za bílého dne. Plno lidí se bojí petici podepsat, protože mají strach z cikánů. Strach vládne městem," řekl otec nedávno znásilněné dívky na jednání zastupitelů.

Od začátku roku 277 trestných činů

Jedním z impulsů k nynějším krokům radnice bylo znásilnění jednadvacetileté dívky poblíž náměstí 11. listopadu. Podezřelým je dvaatřicetiletý recidivista, dříve stíhaný pro násilnou trestnou činnost. "Dívku si vyhlédl krátce po 21 hodině, kdy přicházela na náměstí. Násilím ji donutil k pohlavnímu styku. Následně z místa činu odešel," řekla mluvčí hradecké policie. Kriminalisté muže krátce po činu dopadli. Muž je ve vazbě a hrozí mu až deset let za mřížemi.

Další případ násilí se stal v pondělí 22. listopadu zhruba hodinu po poledni. V Revoluční ulici třiadvacetiletý muž s nožem v ruce přepadl šestnáctiletého chlapce. Chtěl po něm peníze, údajně na cigarety. Pod pohrůžkou násilí mu chlapec vydal deset korun. Lupič poté s penězi odešel. "Chlapec naštěstí vyvázl bez zranění. Podezřelý je stíhán vazebně a hrozí mu až deset let vězení," řekla mluvčí.

Policie v Novém Bydžově od 1. ledna do 25. listopadu evidovala 277 trestných činů, což je proti stejnému období loni o 16 procent více. Z toho počet násilných trestných činů ve sledovaném období vzrostl o čtvrtinu na 25. Pro srovnání v nedalekém a o něco menším Chlumci nad Cidlinou policie letos zatím evidovala 164 trestných činů, z toho osm násilných.

Prohlášení starosty Nového Bydžova
Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat