29. června 2017 19:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Starosta Prahy 7 neuspěl se zákazem výstavy mrtvol na Body the Exhibition

Návštěvníci pozorují exponáty, které jim umožňují poznání lidského těla z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návštěvníci pozorují exponáty, které jim umožňují poznání lidského těla z... | foto: Body The Exhibition

praha S návrhem zákazu výstavy lidských těl Body the Exhibition a pohřbení exponátů starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL/Trojkoalice) u policie neuspěl. Starosta se chce nyní obrátit na soud. Už dříve se k jeho iniciativě odmítla připojit pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), podle níž mají organizátoři výstavy veškerá povolení.

Uvedl to server Aktuálně.cz.

Expozice na holešovském výstavišti nabízí do 23. července k vidění více než 20 celotělových a dalších 300 exponátů pocházejících ze skutečných lidských těl. Výstava je z dílny amerických producentů, těla podle médií pocházejí z Číny. Čižinský proto dopisem vyzval čínské velvyslanectví k pohřbení těl a policii žádal o spolupráci. Tvrdí, že radnice má ze zákona povinnost zajistit pohřbení tel. Ve čtvrtek ale starosta řekl, že policie odmítla exponáty zabavit.

Kromě svalů, šlach a vnitřních orgánů jsou na výstavě Body The Exhibition k...
Exponát z výstavy Body The Exhibition.

„V tuto chvíli podle rozhodnutí výstavu pohřbít nemůžu, ale budu postupovat dále a předpokládám, že to dám k soudu. Mým cílem v tuto chvíli je získat rozhodnutí, aby u nás ta výstava už nikdy nemohla být,“ řekl serveru Čižinský.

Kurátorka Body the Exhibition Květa Havelková serveru sdělila, že podle současných zákonů je v Česku výstava zcela legálně. Podle ní také není nijak morálně závadná, a naopak návštěvníkům přináší poučení.

Také podle dřívějších vyjádření pražské primátorky je výstava v souladu s předpisy. „Pokud by organizátoři neměli všechna potřebná povolení a souhlasy, pak by výstava byla ukončena,“ sdělila. Čižinského výzvu adresovanou čínskému velvyslanectví označila za nemístnou.

Návštěvníci mohou na výstavě vidět lidská těla v mnoha pozicích. Pozornost je věnována také porovnávání nemocných a zdravých orgánů. Expozice vznikla v laboratořích předních světových anatomů. Jednotlivé části těl prošly procesem plastinace, při které je tělní tekutina nahrazena silikonem. Metodu přinesl německý anatom Günther von Hagens.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz