Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starosta Temešváru propadl hraní, prosázel obecní milion

Česko

  16:39
BRNO - Bývalý starosta Temešváru na Písecku využil pro svou potřebu 1,3 milionu korun z obecní pokladny. Údajně propadl hráčské vášni a peníze prosázel. Nejvyšší soud potvrdil Martinu Drábovi čtyřletý trest vězení.
Ruleta-ilustrační foto.

Ruleta-ilustrační foto. foto: ČTK

V dovolání neúspěšně požadoval nové projednání věci u Krajského soudu v Českých Budějovicích. Nejvyšší soud rozhodl v říjnu bez veřejného jednání a dnes verdikt zpřístupnil v elektronické databázi.

Dráb poukazoval v dovolání mimo jiné na to, že soudy nevyhověly jeho návrhu na vypracování nového znaleckého posudku z oboru psychiatrie. S původním posudkem nesouhlasil. Dodatečná expertiza by podle obhajoby prokázala, že se zpronevěry dopustil ve stavu snížené příčetnosti.

Nejvyšší soud se ale přiklonil k názoru, že ačkoliv mohl být Dráb patologickým hráčem, stále dobře věděl, čeho se dopouští. Vyplývá to prý z dostupného znaleckého posudku. "Znalec jasně a srozumitelně konstatoval, že ve vztahu k té formě jednání, jímž obviněný spáchal oba trestné činy, byly zachovány rozpoznávací i ovládací schopnosti obviněného," uvedl v usnesení senát s předsedou Petrem Hrachovcem.

Dráb stál v čele nevelké obce Temešvár v letech 2004 až 2006. Nejprve byl zastupitelem pověřeným výkonem funkce starosty, poté neuvolněným starostou.

Podvodu a zneužití pravomoci veřejného činitele se prý dopustil tak, že vystavoval smyšlené faktury na lesnické práce pro obec a vybíral z obecního účtu peníze, které pak prosázel.

Drába již dříve potrestal písecký soud za podvod a zneužití pravomoci veřejného činitele rokem vězení s podmíněným odkladem na dva roky. V květnu 2004 půjčil manželce z obecních peněz 200.000 korun na dostavbu domu. Ten byl přitom napsaný na něj. Peníze tak Dráb podle obžaloby půjčil sám sobě.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat