Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starosta Vesnice roku 2014: Těšíme se na evropské kolo, lidé už se učí anglicky

Česko

  17:00
KATEŘINICE - Vesnicí roku 2014 se stala obec Kateřinice na Vsetínsku. V celorepublikové soutěži porazila 305 obcí, slavnostní vyhlášení proběhlo v sobotu při Mezinárodním dětském folklorním festivalu Písní a tance v Luhačovicích. „Vítězství je pro celou vesnici požehnáním od pánaboha. Je to zásluha skvělého fungování zdejších lidí,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz starosta obce Vojtěch Zubíček.

Obec Kateřinice na Vsetínsku se stala 20. září Vesnicí roku 2014 foto: ČTK

Lidovky.cz: Jak oslavíte ocenění Vesnice roku s obyvateli obce?
První sláva proběhla už v sobotu večer. V místním kulturáku se slavilo, tančilo, hrálo se na harmoniku, lidé si předávali dojmy... Naši obyvatelé se vypravili i přímo na vyhlášení do Luhačovic, dozvěděl jsem se, že přijeli ve dvou autobusech. Při cestě zpět vyvěšovali z oken prapory jednotlivých zdejších spolků a radovali se.

Starosta Kateřinic, Vesnice roku 2014, Vojtěch Zubíček

Lidovky.cz: Co pro Kateřinice toto vítězství znamená?
Je to pro nás obrovská čest a jsem přesvědčen o tom, že vítězství je pro celou vesnici požehnáním od pánaboha. Už po prezentaci obce před krajskou komisí řekl náš pan farář, že ať to dopadne, jak to dopadne, vyhráli jsme. Všichni obyvatelé, kteří tam přišli, se skvěle bavili, byli šťastní a užívali si to. Sobotní vyhlášení výsledků byla jen zlatá třešinka na dortu. Velmi nás zavazuje do budoucí práce.

KATEŘINICE

Obec se nachází v Hostýnských vrších 9 km severozápadně od Vsetína

Spadá do Zlínského kraje

Žije zde přes 1000 obyvatel

V obci funguje základní škola (pro první stupeň), knihovna, fotbalový klub, hasičský sbor i skautský oddíl

Působí zde také Mateřské centrum Kačenka, Farní sbor Českobratrské církve evangelické, dětské bezbariérové centrum, hudební soubor Zvonky

Lidovky.cz: Nastanou nyní pro obyvatele obce nějaké změny?
To hlavní proběhlo už v průběhu kandidatury - soutěž dala celou vesnici neuvěřitelným způsobem dohromady. Naším hlavním cílem nyní bude, abychom to roztočené kolo převedli i na okolní obce a jejich obyvatele. Aby viděli, že stojí za to nebát se a zapojili se třeba do příštího ročníku.

Lidovky.cz: Vítězstvím v celorepublikové soutěži jste postoupili do klání o Evropskou cenu obnovy vesnice...
Už teď o evropském kole v obci všichni mluví. Shodou okolností v současnosti spolupracuje se zdejším českobratrským sborem jeden Američan z partnerského sboru z Pittsburghu, který zdejší obyvatele učí anglicky. Hezky to do sebe všechno zapadá a snad i díky jazykové průpravě neuděláme České republice za dva roky ostudu. Hlavně se ale snažíme vtáhnout do výuky angličtiny zdejší mládež. Je podstatné, aby děcka byla v kontaktu s lidmi, kteří mluví cizím jazykem.

Obec Kateřinice na Vsetínsku se stala 20. září Vesnicí roku 2014
Vesnicí roku 2014 České republiky se stala obec Kateřinice na Vsetínsku
Vesnicí roku 2014 České republiky se stala obec Kateřinice na Vsetínsku. Na...
Starosta Kateřinic, Vesnice roku 2014, Vojtěch Zubíček

Lidovky.cz: Proč podle vás získala titul Vesnice roku právě obec Kateřinice?
Všechno je to o lidech. Statky a stavby jsou také zapotřebí, na co by ale byly, kdyby zůstaly prázdné? Naši obyvatelé si váží jeden druhého, respektují se, pomáhají si a spolupracují spolu. V současnosti tady působí 14 spolků, výborně fungují škola a školka, mladí lidé mají příležitosti uplatňovat se. Děti a mládež tady neposedávají na zastávkách a nevymýšlejí neplechy.

VESNICE ROKU 2014

Druhé místo v soutěži obsadil Ořechov na Žďársku, na třetím místě se umístila Nová Hradečná na Olomoucku

Hodnotící komise vybírala ze 13 finalistů, vítězů jednotlivých krajských kol

20. ročníku se zúčastnilo 306 obcí, o 33 více než loni

Cílem soutěže je vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a obyvatel, kteří se snaží zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci

Klání poprvé vyhlásil Spolek pro obnovu venkova ČR v roce 1995 pod názvem Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice.

Od roku 1996 patří k vyhlašovatelům také ministerstvo pro místní rozvoj a Svaz měst a obcí ČR.

V roce 2007 se k nim připojilo i ministerstvo zemědělství.

Lidovky.cz: Čeho konkrétně si vy sám v Kateřinicích nejvíc vážíte?
Máme mezi sebou několik vozíčkářů a lidí, kteří potřebují pomoc druhých. Považuji si toho, že obyvatelé neváhají kdykoli dobrovolně přijít a pomoct jim. A berou to automaticky, nikdo je o to nemusí žádat. Pomoci druhým se věnují i celé spolky jako Farní sbor Českobratrské církve evangelické, který pravidelně pořádá sbírky šatstva, soubor Zvonky dobré zprávy, který rozdává radost například lidem v domovech důchodců, za kterými pravidelně jezdí. Skvěle spolupracují také skauti, kteří jsou odmala vedeni k pomoci druhým, anebo nadšenci ze Sdružení přátel Kateřinic, kteří v obci pořádají kulturní a společenské akce. Letos zorganizovali mimo jiné benefiční večer, díky kterému vybrali peníze na invalidní vozík pro zdejší dívku, která přišla o nohu. Do realizace večera se zapojila celá obec včetně dětí, které vyrobily náramky a po pětikoruně je prodávaly.

Lidovky.cz: Už víte, jak zužitkujete dva miliony, které jste vyhráli?
Peníze jsou to poslední, o co jsme se snažili. Na druhou stranu je pravda, že nám v mnohém mohou pomoci. Do blízké budoucnosti máme jako primární cíl bezbariérově v obci zpřístupnit veškeré společensky významné objekty. Máme vypracovaný projekt, který už odsouhlasila vláda, a nyní realizujeme jeho dílčí části. Velkou investici si vyžádá bezbariérové zpřístupnění kulturního domu, obecního úřadu a mateřské školy. Dále přijde na řadu i škola, kostel a další instituce. Určitě také rozdělíme dotace mezi zdejší spolky.

Lidovky.cz: Vaše obec bude nyní známá po celé republice, na co sem můžete přilákat turisty?
Kateřinice se nacházejí v krásné kopcovité krajině, kterou vyhledávají hlavně pěší turisté a cyklisté. Zatím tady nemáme žádné muzeum, do budoucna nicméně plánujeme i jeho vybudování. Za návštěvu a prohlídku ale stojí třeba Dětské bezbariérové centrum Březiny a hosté obce si po předchozí domluvě mohou prohlédnout také zázemí firmy Gufex, která se specializuje na výrobu hokejových puků.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!