Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslankyně Černochová kritizovala ‚halal‘ polévku v armádě. Nám nevadí, reagují vojáci

Česko

  13:12
PRAHA - Poslankyně Jana Černochová (ODS) na sociální síti kritizovala Armádu České republiky (AČR). Konkrétně instantní „halal“ polévky s kuřecí příchutí, které dostaly aktivní zálohy. Na její kritiku reagovalo jak Ministerstvo obrany, tak samotná četa, která zmíněnou polévku obdržela.

Poslankyně Jana Černochová (ODS) foto: MAFRA - Dan Materna

Halal porážka

Islám kromě pravidel, co smí muslim konzumovat, také určuje, jakým způsobem má být jídlo připraveno. S tím je i spojena rituální porážka, v islámu nazývaná dhabíha. Zvíře by při ní mělo být položeno na zem směrem ke Kábě a zabito podříznutím hrdla, a to jedním tahem nože, při kterém dojde k přetnutí tepny, jež zásobuje mozek krví.

Způsob porážky je předmětem diskusí mezi některými věřícími a ochránci práv zvířat. Zvíře je v některých případech dhabíhy zabíjeno bez omráčení. Existuje tak diskuse, zdali porážka bez omráčení nevede ke zbytečnému utrpení zvířete. Ačkoli je v České republice uzákoněno, že zvířata smějí být zabíjena pouze po předchozím omráčení, byla muslimům a židům z náboženských důvodů udělena výjimka z tohoto zákona (zákon č. 246/1992 Sb.).

Zdroj: Wikipedia

Starostka za Prahu 2 a první místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová se 26. září na facebooku pustila do kritiky české armády. Rozzlobila jí instantní „halal“ polévka s kuřecí příchutí. Podle ní je pro vojáky nevhodná „nutričně i ideologicky“. Právě „ideologie“ instatntní polévky se zdá být hlavním terčem její kritiky.

Přestože příspěvek paní starostky již není na jejím účtu k nalezení, převzaly ho profily jako Stophalal.cz a Martin Konvička - kandidát do Senátu.

Ke kontroverzní polévce se následujícího dne vyjádřilo Ministerstvo obrany České republiky (MOČR), které zveřejnilo stanovisko generálního štábu AČR.

„AČR zajišťuje jen Bojové dávky potravin (BDP), přičemž tyto BDP předmětnou polévku neobsahují. Objednávání jiných druhů studené stravy si řeší vojenské útvary a zařízení ve své gesci decentrálním způsobem a potraviny jsou jim dodávány z běžné distribuční sítě v ČR.
Konkrétně tyto polévky VIMI obdržel mezi ostatními položkami 41. mechanizovaný prapor od cateringové společnosti decentrálním způsobem.“

MOČR také oznámilo, že se ony polévky ve skladu 41. mechanizovaného praporu (41.mpr) již nenachází a na základě jednání útvaru s dodavatelem mu ani dále nebudou dodávány.

Reakce vojáků na „nejzávažnější“ kauzu

1. října na celou „kauzu“ reagovali příslušníci samotného 41.mpr aktivních záloh prohlášením nazvaným „Nudlová polévka nám nevadí!“.

Dle vlastních slov chtěli „učinit vyjádření k téměř ‚nejzávažnější‘ kauze v rezortu Ministerstva obrany, vietnamské instantní kuřecí polévce halal“.

V úvodu prohlášení poděkovali poslankyni Černochové za zájem o problematiku aktivních záloh, současně ale vyjádřili přesvědčení, že kauza může být značně kontraproduktivní. Podle vojáků zastiňuje závažnější témata, kterým by se měla AČR a politici věnovat.

V prohlášení varují před tím, aby kauza neznevážila „dobře odvedenou práci vojáků z povolání, zejména velení 41. mpr, kteří věnují nemalé úsilí tomu, aby nám zajistili kvalitní výcvik. Problematiky kolem kvality stravování vojáků nesmí být zneužíváno v nekonstruktivní politické soutěži, nebo dokonce šíření strachu ze skupiny obyvatel. Ve finále rozhodují činy, nikoliv slova“.

Poslankyně serveru Lidovky.cz sdělila, že reakci četla a vojáky chápe. „Víc nebudu reagovat, budu doufat, že se snad kvalitou stravy vojáků bude v budoucnosti někdo více zamýšlet,“ řekla Černochová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!