Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostka Havlíčkova Brodu odstoupila, jde do sněmovny

Česko

  16:48
HAVLÍČKŮV BROD - Havlíčkobrodská starostka Jana Fischerová (ODS) dnes odstoupila z funkce. Bude se věnovat práci ve sněmovně. Místo poslankyně získala díky vysokému počtu preferenčních hlasů, které ji na krajské kandidátce občanských demokratů v květnových volbách posunuly z 12. místa na druhé.
Poslanecká sněmovna (ilustrační foto).

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto). foto: Lidové noviny

Novým starostou byl na dnešním zasedání zastupitelstva zvolen dosavadní radní Jan Tecl (ODS), který byl jediným kandidátem.

"Pro mě to nebylo lehké rozhodnutí," řekla Fischerová. Své odstoupení zdůvodnila tím, že by častou neúčastí komplikovala chod radnice. Jako poslankyně se chystá pracovat ve výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. V Havlíčkově Brodě zůstane jako radní. Odchodem z křesla starostky sice ztratila i tuto pozici, ale zastupitelé ji dnes do městské rady zvolili znovu.

Vedení města do podzimních komunálních voleb převzal šestačtyřicetiletý ekonom Tecl. Dostal 16 hlasů z 25 možných. Za prioritu pro zbývající měsíce tohoto volebního období označil přípravu rozpočtu města pro příští rok. ODS je v Havlíčkově Brodě nejsilnější stranou, v pětadvacetičlenném zastupitelstvu má sedm míst. Druhá je KSČM s pěti křesly, shodně po třech pozicích mají ČSSD a lidovci.

Do sněmovny jde Fischerová z druhého místa
Fischerová byla starostkou Havlíčkova Brodu zvolena dvakrát. Poprvé se do čela radnice dostala v květnu 2006. Vedení tehdy převzala po Jaroslavu Kruntorádovi (SNK - Broďáci), který kvůli problémům s několika investičními akcemi na funkci rezignoval. Post starostky Fischerová obhájila i po následných komunálních volbách před čtyřmi lety. V letošních volbách do sněmovny zakroužkovalo její jméno 3367 voličů. Fischerová tak postoupila do dolní komory parlamentu z druhého místa za jedničkou občanských demokratů na Vysočině Miroslavou Němcovou.

V havlíčkobrobrodském zastupitelstvu jsou celkem zástupci osmi stran a volebních seskupení. Vedení města tvoří koalice ODS s KDU-ČSL, Stranou zelených, SNK Broďáci a SNK ED, která disponuje 16 hlasy. V opozici je KSČM, ČSSD a SNK Ženy za Brod.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat