Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Starostku Liberku někdo zavraždil

Česko

  12:04
HRADEC KRÁLOVÉ - Policisté vyšetřují vraždu starostky obce Liberk na Rychnovsku Jany Malé. Ženu nalezli lidé dnes ráno v jejím rodinném domě. Znalec potvrdil, že zemřela násilnou smrtí.
nůž (ilustrační foto)

nůž (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Třiačtyřicetiletá starostka byla zvolena za Sdružení nezávislých kandidátů.

"Policie je na místě, okolnosti násilné smrti vyšetřujeme," řekla bez bližších podrobností mluvčí. Obyvatelé Liberka, který má včetně několika přidružených částí přibližně 700 obyvatel, událost zaskočila.

"Vůbec tomu nerozumíme, paní starostka byla normální ženská, nechápeme, co se mohlo
stát," řekla dnes jedna z obyvatelek obce.

Vraždy členů samosprávy jsou v Česku výjimečné. V roce 1996 tehdy sedmadvacetiletý soukromý zemědělec Karel Beneš z obce Příšťpo na Třebíčsku polil benzinem starostu obce Jiřího Vlčka a zapálil je. Muž útok nepřežil. Beneš po něm požadoval navrácení pozemku o výměře zhruba jednoho hektaru.

Vlček mu ale nemohl vyhovět, protože zemědělec neměl na restituci právní nárok. V roce 1997 byl Beneš odsouzen na 13,5 roku vězení. Za vraždu německého starosty Ericha Kundera z bavorského Röckingenu byl na 24 let loni odsouzen Roman Čabrada. Ten na podzim utekl z plzeňské věznice Bory a byl posléze dopaden ve Francii. Nyní souhlasí s vydáním do Česka.

V Královéhradeckém kraji jde v březnu o druhou vraždu, minulý týden policie obvinila jednapadesátiletého muže z Trutnovska z vraždy o rok mladší ženy, kterou útočník čtyřikrát bodl nožem. Na začátku února policie zatkla třiadvacetiletého muže podezřelého z vraždy čtyřiapadesátiletého invalidního důchodce ve Vrchlabí.

Ubodaného muže nalezla v neděli ráno v bytě jeho manželka, když se vrátila z noční směny.
V roce 2005 se v Královéhradeckém kraji stalo devět vražd a pokusů o vraždu, tedy stejně jako předloni. Objasněny byly všechny případy kromě červencové brutální vraždy dvacetileté studentky u Keteně na Jičínsku.
Autoři: ,

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...