Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kleslové platí ČEZ 100 tisíc měsíčně. Nebudu to řešit, vzkázal Babiš

Česko

  10:57aktualizováno  15:23
PRAHA - Polostátní elektrárenská společnost ČEZ platí místopředsedkyni ANO a starostce Prahy 10 Radmile Kleslové 100 000 korun měsíčně. Má to být odměna mimo jiné za poskytování poradenských služeb. Server Neovlivni.cz to zjistil z emailové korespondence bývalého náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta s jeho kolegy v dozorčí radě ČEZ. Ministr financí a předseda ANO Babiš uvedl, že nevidí důvod, aby tuto záležitost řešil.

Radmila Kleslová foto: MAFRA - Michal Růžička

Kleslová tvrdí, že s ČEZ má její právní kancelář standardní smlouvu. „Moje advokátní kancelář spolupracuje se společností ČEZ patnáct let. Mám s ní standardní smlouvu,“ uvedla Kleslová na dotaz serveru Lidovky.cz. Konkrétní částku ale odmítla komentovat. Podle ní Wagenknecht zneužívá svou pozici v dozorčí radě k politickému boji. „Je to flagrantní porušení povinnosti člena dozorčí rady ČEZ,“ dodala pro ČTK.

A k věci se s ohledem na smluvní podmínky nechtěl vyjádřit ani ČEZ. „Paní Kleslová poskytuje společnosti ČEZ služby kontinuálně už od roku 2000 a to zejména v oblasti monitoringu a analýz legislativy. V současné době dochází k přehodnocení této spolupráce právě s ohledem na její aktuální politické angažmá. Jednání ještě nebyla zcela uzavřena,“ uvedla mluvčí společnosti Barbora Půlpánová.

Prověrka faktur

Wagenknecht si chce před čtvrtečním jednáním dozorčí rady prověřit faktury včetně přesného rozpisu uhrazených plateb po měsících, dokladů o odvedené práci, a také všech dalších smluv ČEZ s Kleslovou od roku 2000.

  • „Já nevidím důvod to řešit. Paní Kleslová tam má smlouvu 15 let a je to otázka ČEZ. Pokud ČEZ ji potřebuje, tak ať ji má, pokud ji nepotřebuje, tak ať ji zruší. Předpokládám, že ČEZ nedává peníze jen tak,“ uvedl Babiš. Ministerstvo financí spravuje většinový státní podíl ve společnosti ČEZ.

„Podle smlouvy je předmětem plnění ‚poskytování poradenských služeb a předkládání pravidelných měsíčních zpráv o plánu legislativních a nelegislativních prací vlády a Parlamentu ČR v roce 2015‘ s měsíční odměnou 100 000,-,“ napsal podle serveru Neovlivni.cz Wagenknecht do emailu. „Počítám, že se o tom budeme na dozorčí radě bavit,” uvedl člen kontrolního orgánu Vladimír Vlk.

Místopředseda ODS Martin Kupka považuje angažmá Kleslové ve firmě navázané na stát za „kolosální střet zájmů“. „Tento střet zájmů jasně popírá všechna silná slova předsedy hnutí ANO o tom, jak zbaví českou politiku všeho špatného. Praktiky, které přineslo do české politiky duo Babiš a Kleslová, jsou nepřijatelné,“ uvedl Kupka v tiskové zprávě. Zároveň vyzval Babiše, aby zveřejnil veškeré smlouvy a poskytnuté platby mezi společností ČEZ a Kleslovou.

Server Neovlivni již dříve informoval, že Kleslová na Wagenknechta tlačila, aby se o její aktivity v ČEZ nezajímal. Místopředsedkyně ANO tyto informace popřela.

Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš, do jehož gesce ČEZ spadá, Wagenknechta z pozice svého náměstka v červnu odvolal. Podle serveru to bylo právě poté, co si Wagenknecht stěžoval na nátlak ze strany Kleslové. Babiš ale důvod odvolání neuvedl.

Autoři: ,