Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Starostku z Liberka zavraždil mladistvý

Česko

  9:34
HRADEC KRÁLOVÉ - Den trvalo strážcům zákona, aby vypátrali vraha starostky Liberka na Rychnovsku Jany Malé. Tělo třiačtyřicetileté ženy nalezli lidé v úterý ráno u ní doma. Jejím vrahem má být mladistvý.
nůž (ilustrační foto)

nůž (ilustrační foto) foto: Reprofoto

S ohledem na zákon o soudnictví ve věcech mládeže policie neuvedla k pachateli ani okolnostem vraždy žádné bližší informace. "V současné době je obviněný v zadržení a bude podán návrh na uvalení vyšetřovací vazby," uvedla mluvčí, která nechtěla komentovat ani způsob provedení vraždy.

Obyvatele Liberka, který má včetně několika přidružených částí přibližně 700 obyvatel, událost šokovala. "Vůbec tomu nerozumíme, paní starostka byla normální ženská, nechápeme, co se mohlo stát," řekla v úterý jedna z obyvatelek obce.

Vraždy členů samosprávy jsou v Česku výjimečné. V roce 1996 tehdy sedmadvacetiletý soukromý zemědělec Karel Beneš z obce Příšťpo na Třebíčsku polil benzinem starostu obce Jiřího Vlčka a zapálil jej. Muž útok nepřežil. Beneš po něm požadoval navrácení pozemku o výměře zhruba jednoho hektaru. Vlček mu ale nemohl vyhovět, protože zemědělec neměl na restituci právní nárok. V roce 1997 byl Beneš odsouzen na 13,5 roku vězení.

Za vraždu německého starosty Ericha Kundera z bavorského Röckingenu byl na 24 let loni odsouzen Roman Čabrada. Ten na podzim utekl z plzeňské věznice Bory a byl posléze dopaden ve Francii. Nyní souhlasí s vydáním do Česka.

V Královéhradeckém kraji jde v březnu o druhou vraždu, minulý týden policie obvinila jednapadesátiletého muže z Trutnovska z vraždy o rok mladší ženy, kterou útočník čtyřikrát bodl nožem. Na začátku února policie zatkla třiadvacetiletého muže podezřelého z vraždy čtyřiapadesátiletého invalidního důchodce ve Vrchlabí. Ubodaného muže nalezla v neděli ráno v bytě jeho manželka, když se vrátila z noční směny.

V roce 2005 se v Královéhradeckém kraji stalo devět vražd a pokusů o vraždu, tedy stejně jako předloni. Objasněny byly všechny případy kromě červencové brutální vraždy dvacetileté studentky u Keteně na Jičínsku.
Autor:

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj