Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové a nezávislí i ODS schválily návrh koaliční smlouvy a vládní program

Česko

  18:48aktualizováno  19:32
Starostové a nezávislí jako první z chystané pětikoalice podpořili vládní koaliční smlouvu. Hnutí bude mít ministry vnitra, školství, průmyslu a pro EU, řekl jeho předseda Vít Rakušan. Konkrétní jména ale zveřejní až po pověření Petra Fialy sestavením vlády. Koaliční smlouvu večer schválila jednoznačnou většinou také výkonná rada ODS, oznámil její lídr Petr Fiala.

Dohodu chtějí strany zveřejnit až po pondělním podpisu. Nový většinový kabinet bude mít 18 členů, oproti současné vládě ANO a ČSSD v něm přibudou ministři pro legislativu, pro evropské záležitosti a pro vědu, výzkum a inovace. Koalice Spolu v kabinetu obsadí post premiéra a deseti ministrů. STAN a Piráti si sedm resortů rozdělí v poměru 4:3.

Už ve čtvrtek předseda hnutí STAN Vít Rakušan oznámil po jednání celostátního výboru rozdělení ministerských postů s koaličním partnerem Piráty. STAN bude mít ministry vnitra, školství, průmyslu a pro EU. Pirátům připadnou ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo zahraničí a ministr pro legislativu, řekl Rakušan.

O personálním obsazení zmíněných postů má hnutí STAN jasno ve dvou případech, u dalších dvou má více alternativ. Jména chce oznámit až v momentě, kdy bude předseda ODS Petr Fiala pověřen sestavením vlády.

Rakušan dále sdělil, že předpokládá, že ministr vnitra nadále povede Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). „Nikde nebyla otevřena diskuse o tom, že by ministr vnitra neměl předsedat krizovému štábu. Předpokládám, že je tu shoda na pokračování tohoto režimu,“ řekl. Považuje to za přirozené a rozumné, protože tato kompetence k ministrovi vnitra patří.

Ministrem vnitra bude s nejvyšší pravděpodobností právě Rakušan, který nevyloučil změny ve složení ÚKŠ. „Samozřejmě ve chvíli, kdy by se stalo, že nastoupíme do funkcí, je třeba se podívat, zda je složení dostatečně operativní a zasedají tam odborníci ze všech oblastí, které by tam měly být,“ vysvětlil.

Vedle Rakušana je pravděpodobně jistá i nominace místopředsedy STAN Věslava Michalika do funkce ministra průmyslu. V případě ministerstva školství se nejčastěji hovoří o bývalém šéfovi Starostů Petru Gazdíkovi.

Neshody Pirátů se STAN nesmí ohrozit chystané změny, říká za lidovce Výborný

Pokud by byl Gazdík ministrem, uvítal by, kdyby Plaga na úřadu zůstal v pozici náměstka. Rozhodnutí bude na Plagovi, do pozice odborného náměstka se vrátí po ukončení politické funkce. Gazdík to řekl ČTK. To, zda bude ministrem školství, odmítl potvrdit. Nejdřív podle něj musí kandidáty schválit celostátní výbor STAN a poté se s nimi musí seznámit prezident.

„Je naší strategií navázat na to, co na ministerstvu činil Robert Plaga. Hlásíme se celá koalice k jeho Strategii (vzdělávání) 2030. Tu bychom rádi, protože je to dobře napsaná strategie, naplnili,“ uvedl Gazdík. Plaga se podle něj do historie českého školství vepíše pozitivně. Přál by si, aby zůstal na ministerstvu či s ním dál spolupracoval.

V souvislosti s ministrem zaměřeným na EU se STAN zmiňuje o radním Olomouckého kraje a také českém zástupci v Evropském výboru regionů Radimu Sršňovi.

Podpis dohody

V úterý večer dokumenty formulovali vyjednavači koalice Spolu, která sdružuje ODS, lidovce a TOP 09, a Pirátů se Starosty. Lídři koalic plánují dohody podepsat v pondělí 8. listopadu.

Širší vedení TOP 09 a lidovců budou posuzovat smlouvu a program možné příští vlády v pátek odpoledne. U Pirátů budou hlasovat všichni členové strany v rámci celostátního fóra.

Koaliční smlouvu a program dostanou pravděpodobně po pondělním podpisu. O tom, zda je ratifikují, by poté ideálně mohli rozhodovat o nejbližším víkendu, řekl místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat