4. června 2013 14:27, aktualizováno  15:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Starostové jdou po Hudečkovi. Praze ho závidím, chválí Kalousek

Náměstek pověřený výkonem funkce pražského primátora Tomáš Hudeček (TOP 09).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstek pověřený výkonem funkce pražského primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). | foto: ČTK

PRAHA Nezkušený. Nezvládá svou roli. Nekomunikuje. Zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) se kromě velké vody musí vyrovnat také s vlnou kritiky, kterou ho zahrnuli starostové městských částí.

Na Praze 8 obyvatelům rozesílali sms zprávy, v nichž se píše, že magistrát začal stavět protipovodňová opatření pozdě (o případu s dírou v protipovodňové bráně čtěte ZDE). "To je prostě náš názor," říká starosta Jiří Janků (ODS) stručně.

Díra v protipovodňových vratech na Praze 8

Díra v protipovodňových vratech na Praze 8

Zastupující primátor Hudeček z konkurenční partaje podle něj svou roli příliš nezvládá. "Co se týče povodní, jednoznačně si dokážu představit lepšího primátora," tvrdí Janků pro server Lidovky.cz. 

Hudečkovi jde jen o fotku do novin

Ke kritice zastupujícího primátora se přidala také Praha 5. Již v pondělí se totiž objevila později dementovaná zpráva, že starosta Miroslav Zelený (UNP) v panice telefonoval na hráz nádrže Lipno, aby tam přiškrtili průtok vody. Více čtěte ZDE.

"Kdyby pánové (Hudeček, Jiří Vávra také z TOP 09) normálně komunikovali, tak by věděli, že je to kachna od prvního okamžiku," tvrdí nyní starosta.

ČTĚTE NEJAKTUÁLNĚJŠÍ ZPRÁVY O POVODNÍCH:

Podle něj jde Hudečkovi jen o mediální obraz. "Co se týká pana Hudečka, mám velmi smíšené pocity. Před médii deklaruje, jak vše funguje, a realita je jiná. Když jel na Prahu 5, ani mi nezavolal, že sem jede. Předpokládal bych, že pokud chce být informován o stavu naší městské části, tak by se chtěl sejít se mnou. Jemu šlo ale jen o fotku do novin," zlobí se Zelený.

Problémy s komunikací s magistrátem měl prý od první chvíle. "Neměl jsem na Hudečka tři hodiny číslo," ilustruje komunikační chaos Zelený.

Povodeň z letadla: Libeňský most, Praha

Povodeň z letadla: Libeňský most, Praha

ČTĚTE TAKÉ:

Na Praze 12 však situaci vidí úplně jinak. Možná proto, že starostou je Petr Prchal za TOP 09. "Nemůžu si moc stěžovat. Komunikace je v pořádku. Chvilku samozřejmě trvalo, než jsme se sehráli, ale teď už všechno klape, jak má," tvrdí Prchal. 

A jestli Hudeček zvládá roli primátora? "Podle mě ano," míní starosta.

Hudeček? Je prostě nezkušený

Výjimkou mezi starosty za ODS je Jana Černochová z Prahy 2. Problémy v komunikaci jsou prý způsobeny především Hudečkovou nezkušeností. "Ve chvíli, kdy se na nás valil Botič, tak nebyli na krizovém štábu všichni starostové inkriminovaných městských částí," popisuje Černochová.

SVOBODA: NIKDO SE MĚ NA NIC NEPTAL

Pražská TOP 09 v pondělí obvinila exprimátora Bohuslava Svobodu (ODS), že novému vedení neposkytl informace (ČTĚTE ZDE). Ten reagoval na svém Facebooku:

"Na krizovém štábu se mě nikdo z přítomných na údajně 'chybějící' informace a kontakty neptal, nikdo nic nepotřeboval, nikdo nic nesháněl. Výmluvy pana Vávry považuji z tohoto důvodu za trapné."

Zdroj: Facebook Bohuslava Svobody 

"Jeho nezkušenost způsobila, že mnohdy řešil i věci, které mají v kompetenci starostové, jako třeba uzavření škol," dává příklad.

Kalousek: Krizový štáb Praze závidím

Na stranu kritizovaného Hudečka se podle očekávání postavil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), Hudečkův stranický šéf. "Patřím mezi vytopené, byť ne v Praze. A jako takový závidím Praze její krizový štáb a jejího pověřeného primátora," podotýká ministr pro server Lidovky.cz.

Kritika ze strany starostů za ODS prý jen dokládá, kdo chce situaci řešit a kdo jen hrát politické hry. "Politici TOP 09 ochraňují Prahu a Pražany a někteří politici ODS jen plivou. Dělejme každý to, co pokládáme za svou povinnost," říká Kalousek.

khuKarel Hrubeš

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz