Starostové se bouří: Nestojíme o olympiádu!

PRAHA Pražský primátor Pavel Bém tvrdě narazil s vizí uspořádat v roce 2016 v hlavním městě letní olympijské hry. Proti tomuto projektu se totiž postavilo více než 1300 starostů měst a obcí.

Starostové odmítají myšlenku, že by olympijské hry měly být placeny z veřejných peněz.

Bojí se totiž, že kvůli masivním investicím spojeným s olympiádou přijdou rozpočty menších měst a obcí zkrátka. Navrhují, aby o financování her rozhodlo celostátní referendum, případně aby je platila Praha sama.

Starostové poslali v pátek Bémovi dopis, ve kterém ho o svém protestu informují a žádají ho, aby myšlenku referenda zvážil. Bém na něj doposud neodpověděl. V minulosti se ale několikrát vyslovil spíše proti referendu.

„My starostové považujeme za velmi nevhodné pořádání olympiády v této fázi, kdy rozpočty obcí a měst v celé zemi krvácejí,“ citoval včera server iDNES starostu obce Suchá Loz Petra Gazdíka. Ten navrhl, aby si hlavní město půjčilo na financování olympiády od Evropské banky pro investice a rozvoj.

Sdružení měst a obcí, které si říká Smlouva obcí a měst proti daňové diskriminaci, má dnes už 1350 členů a další přibývají.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Protesty proti olympiádě začaly ve Zlínském kraji. Ne všechny obce se však zatím k protestnímu sdružení připojily. „Zatím nás nikdo oficiálně k připojení nevyzval. Já jsem samozřejmě proti financování olympiády z veřejných peněz,“ řekla včera LN starostka obce Napajedla Irena Brabcová.

Bouřící se starostové mají podporu některých politiků s celostátní působností. Proti financování her z veřejné pokladny vystupují například zlínská senátorka Jana Juřenčáková, senátor Josef Novotný (SNK-ED) nebo bývalý pražský primátor Jan Kasl. Podle něho „nelze konzumovat celý státní rozpočet na stavby spojené s konáním olympijských her“.

Letní olympiáda by se v Praze měla konat v roce 2016 a měla by stát kolem 490 miliard korun.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.