Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rozchod s TOP 09? Novým šéfem hnutí Starostové je Půta

Česko

  7:41aktualizováno  15:11
PRAHA - Novým šéfem hnutí Starostové a nezávislí (STAN) byl zvolen liberecký hejtman Martin Půta. Rozhodli to delegáti republikového sněmu v Průhonicích u Prahy. Půta v čele hnutí vystřídal Petra Gazdíka, který se rozhodl znovu nekandidovat.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta. foto: ČTK

Gazdík byl následně na pátečním volebním republikovém sněmu zvolen prvním místopředsedou hnutí. Nový předseda ani první místopředseda neměli v tajné volbě protikandidáta.

Půtu podpořilo všech 160 hlasujících, Gazdík dostal 152 ze 155 platných hlasů. Gazdík ve funkci vystřídal poslance Stanislava Polčáka, jehož delegáti zvolili řadovým místopředsedou.

Místopředsedy se stali taky poslankyně Věra Kovářová a starosta obce Dolní Studénky Radim Sršeň. Zástupci předsedy už nebudou někdejší ministr kultury Jiří Besser a starostka obce Morašice Hana Štěpánová. Besser nekandidoval, Štěpánová ve volbě neuspěla.

PSALI JSME:

To, že se stal šéfem hnutí, považuje dvaačtyřicetiletý Půta za shodu náhod, původně chtěl usilovat o funkci místopředsedy. Po svém zvolení řekl, že chce pokračovat v práci pro Liberecký kraj a cíl své kariéry nevidí v Parlamentu. "Chci obhajovat pozici hejtmana i v dalších krajských volbách. Nejsem typ, který by viděl v Parlamentu jediné řešení, cíl své kariéry nemám v Parlamentu," řekl.

Gazdík, který chce být prvním místopředsedou, už dříve řekl, že starostové potřebují změnu. Gazdík, který je od loňského prosince místopředsedou Sněmovny, opustil předsednický post také z rodinných důvodů. Brzy by se mu mělo narodit čtvrté dítě. 

Gazdík uvedl, že STAN potřebují novou krev a nový vítr. Je přesvědčen o tom, že hnutí předá svému nástupci v dobrém stavu. "Výměna vedení není reakcí na nějaký tristní stav hnutí," prohlásil. Zástupci STAN podle něj nemají kmotry a skandály a nepodléhají korupčním tlakům.

Místopředsedové hnutí

Delegáti sněmu Starostů a nezávislých zvolili místopředsedy hnutí poslance Stanislava Polčáka a Věru Kovářovou a starostu Radima Sršně.

Gazdík řekl, že nebude nové vedení 'okopávat', jak se to děje v některých jiných stranách. "Rozhodně nechci končit v práci pro hnutí ani omylem," uvedl Gazdík a ohlásil kandidaturu na prvního místopředsedu. Gazdík Půtu dopoledne doporučil delegátům STAN jako svého nástupce.

Dvaačtyřicetiletý Půta má zkušenosti z komunální politiky, od roku 2002 byl třikrát po sobě zvolen starostou v pohraničním Hrádku nad Nisou. Funkci opustil v roce 2012, kdy byl zvolen hejtmanem.

Volnější spolupráce s TOP 09

Půta je dlouhodobě zastáncem volnější spolupráce s TOP 09, s kterou má STAN dohodu o spolupráci. V krajských a komunálních volbách by podle Půty měli starostové na rozdíl od sněmovních voleb kandidovat samostatně.

"Myslím si, že z centrální úrovně, z úrovně celostátního vedení hnutí, nejde řešit problematiku komunálních voleb. Naši členové jsou většinou úspěšní komunální politici, kteří už prošli opakovaně testem od voličů. Myslím si, že oni nejlépe vědí, co od nich jejich voliči očekávají," uvedl Půta. 

Středočeský krajský zastupitel Martin Macháček míní, že by hnutí mělo jít samostatně i do celostátních voleb. "Jsem pro to, abychom se naprosto osamostatnili. Nemyslím si, že bychom měli být nějaké 'béčko' TOP 09," řekl Macháček před zahájením dnešního sněmu, který má zvolit nové vedení.

Pro větší osamostnění je i další člen středočeské organizace Petr Digrin. "Vcelku se ztotožňuji s myšlenkou pana Půty. Myslím, že je čas, aby STAN začalo směřovat tam, kam patří, to znamená do prostoru těch obcí, a aby se trošku osamostanilo," uvedl.

Schwarzenberg: Připomíná mi to dělení Čechů a Slováků

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v proslovu k delegátům uvedl, že mu tato situace trochu připomíná rozdělení někdejší společné republiky Čechů a Slováků.

Podle Schwarzenberga je na každé krajské organizaci, zda bude kandidovat zvlášť, nebo samostatně, ale základní spojenectví a solidarita by podle něj měly být udrženy. "Nesmíme zapomenout na to, že ta spolupráce přinesla vynikající výsledky," prohlásil.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nepokládá současnou situaci za rozkol a připomněl, že oba subjekty kandidovaly samostatně už v komunálních volbách v roce 2010.

Ostruha zaťatá do boku koně, řekl Zeman

Sněmu v Průhonicích se účastní zhruba 170 delegátů. Mezi hosty by měl stejně jako loni dorazit prezident Miloš Zeman. Ten nesouhlasí s názorem, že nová politická hnutí jsou nepřirozená a amorfní, protože je nelze zařadit k levici nebo pravici. Mohou podle jeho vyjádření na dnešním volebním sněmu hnutí Starostové a nezávislých přispět k obrodě standardních stran.

Nová hnutí Zeman přirovnal k ostruze zaťaté do boku koně, kterým jsou politické strany. Tyto strany 'zlenivěly', 'zkmotrovaly', nebyly často schopné nabídnout výrazné osobnosti ani atraktivní a splnitelný program, uvedl Zeman.

Vizitka hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (42),

Datum a místo narození: 13. září 1971 v Liberci

Vzdělání: gymnázium v Liberci (1989); vystudoval obor veřejná správa na Metropolitní univerzitě Praha (bakalářské i magisterské studium)

Současné zaměstnání a funkce: hejtman Libereckého kraje (od listopadu 2012); člen zastupitelstva Libereckého kraje (od února 2007), člen zastupitelstva a rady zastupitelstva Hrádku nad Nisou; předseda Euroregionu Nisa (od března 2011)

Předchozí zaměstnání: technolog a vedoucí výroby ve společnosti Vulkan v Hrádku nad Nisou (1993 až 2002), starosta Hrádku nad Nisou (2002-2012)

Politická příslušnost: předseda politického hnutí Starostové a nezávislí (STAN), do letošního března byl členem a předsedou politického hnutí Starostové pro Liberecký kraj (hnutí vzniklo před krajskými volbami v roce 2008), v letech 2004 až 2008 byl členem Strany pro otevřenou společnost (SOS)

Rodina: ženatý; dvě dcery

Zájmy: publicistika, hudba, sport, zahrada

Ostatní:

-V politice se začal angažovat v rámci sdružení Hrádek potřebuje změny!, které mimo jiné bojovalo proti výstavbě silnice přes městský park v Hrádku nad Nisou a kritizovalo poměry ve městě. V komunálních volbách v roce 2002 sdružení dostalo téměř 40 procent hlasů (11 z 25 mandátů) a Půta byl poté zvolen starostou. Sdružení uspělo i v dalších komunálních volbách v roce 2006 (přes 51 procent hlasů) a 2010 (přes 60 procent hlasů).

- Do zastupitelstva Libereckého kraje kandidoval za SOS již v roce 2004, kdy ale nebyl zvolen. Členem zastupitelstva se stal až v únoru 2007 jako náhradník poté, co jedna ze zastupitelek SOS rezignovala. V roce 2008 již byl zvolen jako lídr kandidátky Starostové pro Liberecký kraj, která získala sedm mandátů a letos vyhrála volby se ziskem 13 z 45 mandátů.

- Před krajskými volbami 2012 Půta mimo jiné řekl, že cílem SLK je "prosadit férové soutěže jako cestu k úsporám veřejných peněz a zrušit nesystémové dotace určené stranickým kamarádům a známým". Rozhodování kraje musí být podle Půty transparentní. "Každá utracená koruna bude zveřejněna na webu," řekl. Důležitá jsou podle Půty i jasná pravidla pro spravedlivou podporu venkova, kultury, sportu a neziskových organizací.

- Po krajských volbách 2012 čelil Půta jako lídr vítězného SLK několika anonymním útokům.

- Kandidaturu do čela STAN oznámil letos počátkem března poté, co jeho nominaci schválil sněm místního hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Samo krajské hnutí se však rozhodlo, že bude dál působit jako samostatné, protože má v kraji silnou členskou základnu.

Autoři: ,

Prodej bytu 3+1, 63 m2, Suchdol nad Lužnicí
Prodej bytu 3+1, 63 m2, Suchdol nad Lužnicí

sídl. 17. listopadu, Suchdol nad Lužnicí, okres Jindřichův Hradec
2 940 000 Kč