Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové obcí u Vrbětic nechtějí o svátcích petardy a dělobuchy

Česko

  13:30
ZLÍN - Starostové obcí v okolí Vrbětic na Zlínsku, kde vybuchly již dva muniční sklady, chtějí požádat své obyvatele, aby nepoužívali o vánočních svátcích a Silvestru zábavní pyrotechniku. Zejména pro starší lidi jsou totiž nyní výbuchy citlivé téma. Někteří museli ze svých domovů již třikrát odejít při evakuaci.

Výbuch zničil muniční sklad na Zlínsku. Na snímku je oblak dýmu nad místem exploze vyfotografovaný z okna radnice ve Valašských Kloboukách, vzdálené cca sedm kilometrů od Vrbětic (část obce Vlachovice). foto: ČTK

Obce nemohou používání pyrotechniky zakázat, musely by upravit vyhlášku, což není do konce roku reálné, proto zvolí formu výzvy. „Myslím, že lidé to pochopí a sami budou rádi. Moc dobře vědí, jaká je tady situace,“ řekla starostka Haluzic Stanislava Zvonková, která ocenila, jak vstřícně lidé reagují.

Podobně tomu bude ve Vlachovicích, do kterých Vrbětice patří. „Určitě takovou výzvu chystáme,“ uvedl starosta Zdeněk Hověžák.

ČTĚTE TAKÉ:

Starostové také sbírají informace od lidí o škodách, které jim výbuchy a evakuace způsobily. Problémy se zvířaty, o které se lidé po nuceném opuštění domovů báli nejvíce, významné nebyly. Lidé však mají pozemky v místech, kam je nyní zakázán vstup. 

Odškodné za zkažené svátky

„Nemohou tam hospodařit, nějakou dobu to potrvá, nedostanou se tam,“ podotkla Zvonková. Hověžák dokonce chystá ještě do konce roku výzvu firmám, které mají muniční sklady v areálu, i Vojenskému technickému ústavu ve Slavičíně, který prostory pronajímá. „Mohli by nám přispět, když nám ty svátky zkazili,“ podotkl starosta.

Po státu bude také chtít, aby byly posíleny prvky varovného systému a dovybaveny prostory. Klasické odškodnění obyvatel se bude podle něj řešit až při vyšetřování události.

V areálu ve Vrběticích vybuchl v polovině října sklad číslo 16 s desítkami tun munice, minulý týden pak sklad 12, kde bylo uskladněno téměř 13 tun munice. Oba objekty si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. 

Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Kolem obou ohnisek výbuchů je stanoven bezpečnostní okruh, který střeží policisté a stovka vojáků. Vláda rozhodla, do Vrbětic vyšle dalších 350 vojáků.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!