Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové zahájili boj proti olympiádě

Česko

  14:00
PRAHA - Starostové vyjádřili obavu, že pořádání letních olympijských her ochudí jejich rozpočty. Primátorovi Bémovi dali na výběr- buď se o kandidatuře rozhodne v celostátním referendu, nebo ať si akci financuje Praha sama.

Logo olympiády. foto: Lidové noviny

Hlavní město by k pořádání olympiády mohlo využít půjčky od finančních institucí, například Evropské banky pro investice a rozvoj, řekl na dnešní tiskové konferenci starosta obce Suchá Loz Petr Gazdík.

"Pokud tam bude nějaký zisk, ať si jej Praha ponechá," uvedl Gazdík. Pořádání olympiády v situaci, kdy rozpočty měst a obcí krvácejí, považují starostové za velmi nevhodné.

Zastupitelé nabídli pražskému primátorovi Pavlu Bémovi spolupráci při přípravě zákona, který by veřejné hlasování umožnil. Pokud u něj s návrhem referenda neuspějí, jsou připraveni oslovit přímo poslance, řekla dnes senátorka Jana Juřenčáková.

Referendu o případné kandidatuře se prý primátor nebrání. Pokud by bylo, mělo by být podle něho v celé zemi, nejen v Praze. Olympiáda by přesahovala hranice metropole, uvedl už dříve Bém.

Hrubou kostru návrhu referenda mají starostové připravenou. "Protože nabízíme primátorovi, aby se na této aktivitě podílel, tak je ta otázka na něm," zaznělo na tiskové konferenci. Starostové jsou ale připraveni návrh připravit i sami. Pokud by vláda ani primátor hlasování nechtěli, chtějí starostové podle Juřenčákové podat návrh prostřednictvím poslanců. Podporu vidí u KDU-ČSL a Strany zelených.

Na začátku září se Praha oficiálně zapojila do souboje o pořádání letních olympijských her v roce 2016, kdy primátor města a prezident Českého olympijského výboru Milan Jirásek podepsali dopis deklarující zájem Prahy usilovat o olympiádu. Do konce října chce mít Praha vyplněný uchazečský dotazník. Náklady na pořádání her jsou podle ekonomické studie odhadovány na 490 miliard korun.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!