Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové ze Zlínska chystají protesty

Česko

  15:21aktualizováno  16:10
ZLÍN - Starostové obcí ze Zlínska chtějí v květnu demonstrovat před úřadem vlády. Nelíbí se jim připravovaná reforma daní, která podle nich připraví rozpočty obcí až o devět miliard korun.

peníze foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Vláda navíc hodlá zrušit daň ze zemědělské půdy, což podle starostů pro vesnice znamená další finanční výpadek 1,4 miliard korun. Novinářům to dnes řekla senátorka za Zlínský kraj Jana Juřenčáková.

Starostové ze Zlínského kraje doufají, že v protestu je podpoří také jejich kolegové z ostatních regionů České republiky. "Tady nejde o budoucnost aktuálně, ale jde o budoucnost našich obcí za deset a více let," řekl starosta obce Suchá Loz na Uherskohradišťsku a místopředseda Spolku pro obnovu venkova Zlínského kraje Petr Gazdík.

Suchá Loz tak podle chystané novely zákona přijde ve svém rozpočtu o zhruba 350.000 až 400.000 korun. Ty by měla nahradit zvýšením daně z nemovitosti. Pro obyvatele by to znamenalo zaplatit na dani z nemovitosti o 1200 až 1300 korun ročně více.

Demonstrace před úřadem vlády by podle iniciátorů rozhodně neměla být jednodenní. "Zatím nevíme přesně kdy a jak bude akce probíhat. Už nyní je ale jasné, že demonstrovat hodláme třeba i měsíc. Spacáky máme," řekl místostarosta Vysokého Pole na Zlínsku Stanislav Polčák.

Ministerstvo: K panice není důvod
Ministerstvo financí vzkázalo starostům, že k protestům není důvod. "Obavy starostů ohledně dopadů reformy veřejných financí na rozpočty obcí jsou zbytečné a nepodložené. Dopad navrhované reformy na rozpočty měst a obcí v roce 2008 je pozitivní. Neprodleně poté, co bude schválena reforma veřejných financí, bude předložena novela zákona o rozpočtovém určení daní, která bude obcím beze zbytku kompenzovat daňové výpadky, které mohou vznikat od roku 2009," tvrdí mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. 
Autoři: ,

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.