Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostovi odebrala policie DNA kvůli prodeji louky. Jde o šikanu, stěžuje si

Česko

  11:15
JIHLAVA - Starosta Ježené na Jihlavsku Petr Červinka se ohradil proti postupu policie, která mu odebrala stěr DNA a otisky prstů a pořídila profilové fotografie. Informuje o tom úterní Jihlavský deník. Červinka podle policie prodal obecní louku místnímu podnikateli bez řádného schválení zastupitelstvem.

Městský úřad Chyše - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Policie ho stíhá za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě cizího majetku. Hrozí mu trest od šesti měsíců do pěti let vězení.

Petici za záchranu vily na Petřinách podepsalo víc než tisíc lidí. Starosta dostal i otevřený dopis

„Jak má DNA souvisí s prodejem obecní louky, tomu opravdu nerozumím,“ uvedl Červinka, který proti postupu policie podal oficiální stížnost. Podle jeho obhájce jde ze strany policie o šikanu a hrubý zásah do osobnostních práv obviněného, uvádí list. Policie se podle mluvčí Dany Čírtkové nebude kvůli pokračujícímu vyšetřování k procesním úkonům vyjadřovat.

Podle Deníku je otázkou, proč policie nepostupovala podobně u dalších případů. Například náměstek hejtmana Libor Joukl a ředitel krajských silničářů Jan Míka (oba ČSSD), kteří byli obviněni ze zmanipulování zakázky na nákup sypačů, podobnou zkušenost jako Červinka nemají.

Deník už dříve uvedl, že starosta prodal louku na přelomu let 2014 a 2015 podnikateli Pavlu Klvaňovi. Louka, vedená jako ostatní plochy, má hodnotu zhruba 270.000 korun. Podnikatel ji od obce koupil za 1,3 milionu korun. Deník uvedl, že vyšetřovatelé pracují s verzí, že prodejem louky se obec do budoucna připravila o plochu vhodnou na stavební parcely. V případě změny územního plánu by pozemek údajně mohl mít hodnotu až 20 milionů korun.

Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat